Наукові конференції України, VIII МН-ПК молодих вчених і спеціалістів "СЕЛЕКЦІЯ, ГЕНЕТИКА ТА ТЕХНОЛОГІЇ ВИРОЩУВАННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР"

Розмір шрифту: 
МОРОЗОСТІЙКІСТЬ НОВОСТВОРЕНИХ СОРТІВ ПШЕНИЦІ ОЗИМОЇ МИРОНІВСЬКОЇ СЕЛЕКЦІЇ ЗА НЕСПРИЯТЛИВИХ УМОВ ПРОХОДЖЕННЯ РОСЛИНАМИ ЗАГАРТУВАННЯ
Т. В. Юрченко

Остання редакція: 2020-04-22

Тези доповіді


Сорти озимих культур мають бути достатньо морозостійкими, лише за таких вимог вони зможуть реалізувати свій генетичний потенціал урожайності. Поєднання в одному генотипі пшениці високої продуктивності та стійкості до стресових умов перезимівлі на сьогодні залишається основним завданням для селекціонерів. Загартування рослин допомагає значно підвищити стійкість рослин до негативного впливу погодних умов, які складаються протягом зимового періоду. Так, за відсутності сприятливих умов в осінньо-зимовий період 2019 р. для якісного проходження рослинами процесів загартування (припинення вегетації рослин за різкого зниження температури до мінус 6–7 ºС та за різких перепадів температур протягом загартування, без снігового покриву) призвело до часткового ушкодження листкової поверхні, у рослин деяких сортів простежувалося помутніння конуса наростання у вузлі кущіння, що в свою чергу вплинуло на рівень їх морозостійкості, особливо у сортів з генетично обумовленим недостатнім рівнем стійкості. Такі екстремальні умови негативно вплинули на рослини в цілому та дали можливість більш об’єктивно оцінити і виділити за морозостійкістю нові сорти пшениці озимої. Метою роботи було визначити морозостійкість новостворених сортів пшениці озимої миронівської селекції за несприятливих умов проходження рослинами фаз загартування.

Морозостійкість сортів визначали методом проморожування рослин у низькотемпературних камерах після їх загартування на відкритому майданчику за стандартною методикою (ДСТУ 4749:2007), з наступним відрощуванням та обліком живих і загиблих рослин. Оцінку морозостійкості 14 новостворених сортів пшениці озимої миронівської селекції проводили за температур -16 та -18ºС із наступним визначенням відсотка життєздатних рослин. Рівень морозостійкості досліджуваних зразків порівнювали з цим показником у сорту-еталону ‘Миронівська 808’ за критерієм Фішера. За результатами дослідження найвищий рівень морозостійкості відносно сорту-еталону ‘Миронівська 808’ за температур проморожування -16 та -18ºС виявлено у сорту ‘Аврора миронівська’ (91 та 78% відповідно). На рівні сорту-еталону виділились також сорти ‘МІП Фортуна’ (88 та 58%), ‘МІП Ассоль’ (89 та 63%), ‘МІП Ніка’ (81 та 50%), ‘МІП Ювілейна’ (88 та 58%) та ‘Вежа миронівська’ (88 та 58%).

Отже, результати проморожування рослин за несприятливих умов загартування показали високий рівень морозостійкості новостворених сортів пшениці м’якої озимої миронівської селекції. Сорти ‘Аврора миронівська’, ‘МІП Фортуна’, ‘МІП Ассоль’, ‘МІП Ніка’, ‘МІП Ювілейна’ та ‘Вежа миронівська’ рекомендуємо для широкого використання в селекції пшениці озимої як джерела високої морозостійкості.


Full Text: PDF