Наукові конференції України, VIII МН-ПК молодих вчених і спеціалістів "СЕЛЕКЦІЯ, ГЕНЕТИКА ТА ТЕХНОЛОГІЇ ВИРОЩУВАННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР"

Розмір шрифту: 
ЗМІНА МАСИ 1000 ЗЕРЕН ТА ЧИСТОТИ НАСІННЯ КУКУРУДЗИ РІЗНИХ ГІБРИДІВ ПІД ЧАС ПІСЛЯЗБИРАЛЬНОЇ ДОРОБКИ
Н. О. Ящук, А. В. Кравченко, А. М. Гаража

Остання редакція: 2020-04-22

Тези доповіді


За правильно підібраного гібриду та технології післязбиральної доробки кукурудзи ми отримуємо якісний посівний матеріал, що несе в собі потенційно високу врожайність, а отже і прибуток виробнику. Фактором, що характеризує силу насіння є його маса, оскільки більш точно відображає запаси поживних речовин, що використовуються при проростанні. З крупнішого насіння завжди формуються більш продуктивні рослини.

Метою досліджень було встановлення впливу сучасних способів доробки  на якість насіннєвого матеріалу кукурудзи гібридів: ‘ДКС 2960’, ‘ЄС Метод’, ‘ЄС Конкорд’ та ‘Моніка 350МВ’. За контроль обрали гібрид ‘Моніка 350 МВ’, який характеризується найбільшими площами посівів в Україні. Доробка передбачала: сушіння та обрушення початків, первинну та вторинну очистки, калібрування, спеціальну очистку (пневмостіл+фотосепаратор) та протруювання.

Найвища маса 1000 насінин була у гібрида ‘ЄС Метод’ після збирання і становила 354,3 г, а найменша у ‘ДКС 2960’ – 250,6 г. Залежно від елемента післязбиральної доробки насіння кукурудзи спостерігалась зміна даного показника, а саме: після первинної та вторинної очистки маса 1000 збільшилась у гібрида ‘Моніка 350 МВ’ на 27,2 г, у решти гібридів даний показник не змінився; після калібрування істотно зменшилась маса 1000 насінин у гібридів ‘Моніка 350 МВ’ на 30 г, ‘ДКС 2960’ – 3,1 г, ‘ЄС Метод’ – 26,1 г; зростання даного показника після спеціальної очистки спостерігалось у всіх досліджуваних гібридів в середньому на 7,8 г.

Після протруювання насіння показник маси 1000 насінин дещо збільшився у гібридів ‘Моніка 350 МВ’ на 3,7 г та у ‘ЄС Метод’ на 4,7 г, у решти гібридів показник майже не змінився. Дисперсійний аналіз динаміки маси 1000 насінин різних гібридів під час доробки визначив статистично значущий вплив елемента післязбиральної доробки на досліджуваний показник: Fф=139,05 > Fкр =3,49.

Чистоту насіння визначають відношенням маси чистого насіння до загальної маси наважки. Протягом всього етапу післязбиральної доробки гібрид ‘ЄС Конкорд’ характеризувався сталими показниками чистоти 99,9%.

Незначна зміна чистоти спостерігалась у гібрида ‘ДКС 2960’ після калібрування і становила 99,8%. У гібридів ‘Моніка 350 МВ’ та ‘ЄС Метод’ показник чистоти змінювався в залежності від елемента обробки. Найменша чистота спостерігалась після первинної та вторинної очистки і становила 99,7% для досліджуваних гібридів. Завдяки проведенню спеціальної обробки чистота усіх досліджуваних гібридів була доведена до максимальної 99,9%.

Таким чином, для збільшення маси 1000 зерен та чистоти насіння кукурудзи, після калібрування, обов’язковою операцією у підготовці посівного матеріалу кукурудзи має бути спеціальна очистка (пневмостіл+фотосеператор).


Full Text: PDF