Наукові конференції України, VI Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Причини забруднення хеноестрогенами культури суниці та необхідні заходи з їх попередження
О. А. Лихолат, Т. Ю. Лихолат, І. П. Григорюк

Остання редакція: 2018-04-19

Тези доповіді


Суниця– цінна і корисна ягідна культура, що має чудовий смак, дієтичні та лікувальні властивості. Ягоди містять оптимальне співвідношення натрію і калію, досить високий вміст в них заліза та вітаміну С, завдяки чому нормалізують водно-сольовий обмін, запобігають відкладенню солей в організмі, розвитку атеросклерозу і гіпертонічної хвороби, застосовуються як протицингові, сильні сечогінні засоби, уповільнюють ритм і підсилюють амплітуду серцевих скорочень, виліковують хвороби печінки, селезінки, скорочують гладку мускулатуру кишковика, підвищують працездатність і витривалість людини.

В порівнянні з іншими ягідними культурами вона відрізняється високою здатністю до швидкого вегетативного розмноження, скороплідністю, врожайністю, а також високою пристосованістю і пластичністю, саме тому її можна культивувати в різних ґрунтово-кліматичних зонах.

Раніше суниця була сезонною ягодою, але з інтенсивним використанням пестицидів врожайність культури зросла, а також збільшився період вегетації. Ягідна тканина має високу здатність до накопичення пестицидів. До того ж, зважаючи на пошкоджуємість ягід грибковими захворюваннями та шкідниками існує нагальна потреба обробки культури фунгіцидами та інсектицидами. Необхідність поливу культури також здатне призводити до зростання вмісту хеноестрогенів у плодовій продукції, зважаючи на постійно зростаючі темпи забруднення подібними сполуками поверхневих та ґрунтових вод, що використовуються для меліорації. Більшість зазначених препаратів мають вплив на ендокринну систему людини, а саме є хеноестрогенами, що можуть викликати репродуктивні, гормональні, неврологічні проблеми, провокувати розвиток ракових захворювань.

Оцінка рівнів вмісту залишкових кількостей пестицидів, що застосовуються в сільському господарстві, здійснюється відповідно до встановлених гігієнічних нормативів вмісту пестицидів у середовищі життєдіяльності людини. Новітні дослідження доводять, що навіть дуже малі кількості хеноестрогенів можуть бути шкідливими, особливо для дітей. Тому, поряд з нагальністю оновлення допустимого вмісту пестицидів в ягідній продукції, необхідно розробляти заходи щодо зниження забруднення естрогеновими полютантами ягідної продукції культури суниці.


Full Text: PDF