Наукові конференції України, VI Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
БІОЛОГІЧНИЙКОНТРОЛЬ ПОШИРЕНОСТІ ОСНОВНИХ ХВОРОБ АБРИКОСА В УМОВАХ ПІВДЕННОГО СТЕПУ УКРАЇНИ
Л. В. Нагорна

Остання редакція: 2018-04-19

Тези доповіді


Важливою ланкою у системі ефективного вирощування плодових культур є захист від шкідників і хвороб. Але багатократне використання інсектицидів і фунгіцидів в інтенсивних садах ставить під великий сумнів не лише якість продукції, але і екологічну безпеку. Дуже цікавою є перспектива широкого застосування проти шкідливих організмів грибних, бактеріальних і вірусних препаратів фунгіцидної дії.

Мета нашої роботи полягала в уточненні біологічних особливостей збудників хвороб, а також теоретичному обґрунтуванні і практичному рішенні можливості біологічного контролю основних хвороб абрикоса шляхом введення в систему захисту біопрепаратів Гаупсин, Триходермін, Фітоцид та Фітоцид + Ліпосам (прилиплювач).

Дослідження проводилися у промислових насадженнях абрикоса НВД «Наукова» МДСС імені М.Ф. Сидоренка протягом 20132017 рр. на сортах абрикоса ‘Мелітопольський ранній’, ‘Мелітопольський пізній’. Рік і схема посадки відповідно – 1999 і 7х7 м. Повторність досліду 4-кратна.

У роки досліджень спостерігалося погіршення фітопатологічної ситуації в насадженнях абрикоса за рахунок значного поширення таких хвороб як моніліоз (зб.MoniliacinereaBonord=Monilialaxa (Her.)Sacc.), гномоніоз (Gnomonia erythrostoma(Fr.)Auersw.f.Armeniacа), кучерявість листків (TaphrinadeformansTul.).

Результати польових дослідів показали, що при обприскуванні під час і після цвітіння насаджень абрикоса біофунгіцидами Гаупсин (Pseudomonasaureofaciens) 5,0 л/га, Триходермін (Trichodermalignorum) 5,0 л/га,Фітоцид (Bacillussubtilis) 0,50,8л/га з прилиплювачем та без нього розвиток моніліальногоопіку абрикоса не перевищував 0,95,8 %, плодової гнилі 3,012,0 %.

Найбільше фективними проти гномоніозу виявилися препарати Фітоцид 0,8 л/га + Ліпосам 2,0 л/га. При їх застосуванні ураження листків не відмічено взагалі або воно складало 2,5-3,5%. Ефективність інших препаратів, у тому числі і еталонного препарату Хорус 75WG,в.г., 0,3 кг/га знаходилося в межах 1854 %.

Високу фунгіцидну дію (7298 %) всі досліджувані препарати забезпечили при захисті абрикоса від кучерявості листків.

Отже, всі вищезгадані біофунгіциди доцільно використовувати у системах захисту абрикоса під час і після цвітіння культури проти моніліозу, гномоніозу і кучерявості листків.


Full Text: PDF