Остання редакція: 2018-04-19
Тези доповіді
Недостатня забезпеченість кормами у сучасних умовах є лімітуючим фактором реалізації генетичного потенціалу продуктивності тварин. Для стабілізації і подальшого нарощування їх виробництва необхідно оптимізувати площі під кормовими культурами, підвищити їх урожайність та поживну цінність кормової сировини. Однією із найбільш цінних кормових культур є люцерна. Дана культура характеризується високим вмістом білку, мінеральних речовин, вітамінів, збалансованістю за амінокислотним складом. Проведена селекційна робота дала змогу розширити територію поширення люцерни в центральні і північно-західні регіони України. Але в даних умовах існує проблема насіннєвого розмноження, так як люцерна є перехреснозапильною культурою, а комахи-запилювачі пристосовані до більш теплих кліматичних умов, тому спостерігається значне зниження урожайності через недостатню кількість комах-запилювачів. В цих умовах, як показали дослідження вчених Канади, Франції, Угорщини, Італії, України, підвищену урожайність насіння будуть мати сорти, схильні до самозапилення.
Метою роботи було вивчення рівня самофертильності селекційних зразків люцерни посівної, мінливості прояву ознак, що впливають на насіннєву продуктивність рослин та урожайності насіння селекційних зразків.
Дослідження проводили на полях лабораторії селекції ВП НУБіП України «Агрономічна дослідна станція» в селекційному розсаднику люцерни посівної, площа ділянки 3 м2, повторність дворазова.
При проведенні досліджень оцінювали продуктивність 60 зразків люцерни посівної за рядом ознак, серед яких: кількість квіток в китиці, кількість бобів, які зав’язались при вільному запиленні, кількість насінин в бобі, маса насіння з ділянки, рівень самосумісності. Проведені дослідження дозволили встановити, що найбільшу кількість квіток в суцвітті мали зразки ‘Роксолана’ – 31,40 шт., ‘Вертус 72’ – 33,33 шт. та гібрид ‘Вертус’ х ‘Кішварді 27’ – 33,47 шт. Високу кількість бобів в суцвіттях мали зразки Гібрид 4 – 18,47 шт., та ОКС-6 – 18,13 шт. За кількістю насінин в бобі виділили зразки добір з сорту ‘Велла’ –2,47шт. та ‘Вертус 72’ – 2,44 шт.Рівень самофертильності визначали по зав’язуванню бобів при штучному самозапиленні. Він коливався від 21,2 % до 63,1 %.
Найвищу продуктивність насіння сформували високосамофертильні зразки Наталка (60,2 %) – 36,02 г/м2, Гібрид 4 (63,1 %) – 44,57 г/м2. Коефіцієнт кореляції між рівнем автогамії та урожайністю насіння r =0,71.
Отже, виділені сортозразки можуть бути використані для подальшої успішної селекційної роботи по створенню сортів люцерни посівної з високою урожайністю насіння в умовах недостатньої чисельності комах-запилювачів.