Остання редакція: 2018-04-19
Тези доповіді
Кукурудза (ZeamaysL.) є одною з провідних зернових культур, яку вирощують в Україні. На сьогоднішній день селекція кукурудзи направлена не тільки на підвищення врожайності та основних біохімічних показників. Значна увага приділяється також добору перспективних селекційних матеріалів із підвищеним вмістом β-каротину в зерні.
Одним із основних генів біосинтезу каротиноїдів є ген crtRB, який також пов’язаний з їх накопиченням у ендоспермі кукурудзи. Актуальним на сьогодні є застосування ДНК-маркерів для ідентифікації селекційних форм, які б мали сприятливий алель до цієї ознаки.
Метою роботи є визначення сприятливих алелів гена crtRB1 у ліній кукурудзи української селекції.
Досліджували 106 перспективних ліній кукурудзи селекції ТОВ «Науково-дослідного інституту Аграрного бізнесу». ДНК виділяли з проростків проводили за методом з використання СTAB. Полімеразну ланцюгову реакцію (ПЛР) проводили за умов підібраних емпірично та з урахуванням літературних даних. Продукти ампліфікації розділяли в агарозному гелі.
В результаті досліджень встановлена наявність 3 алелів за маркером crtRB1-3’TE у досліджуваних зразках: 543 п.н. – алель 1, 296 п.н. – алель 2, 296+875 п.н. – алель 3. Відомо, що алель 1 є сприятливою для підвищеного вмісту β-каротина за рахунок трансктиптної експресії гена crtRB1, у той час, як алель 2 та 3 не викликають такого ефекту. Для характеристики ідентифікованих алелів були визначені їх частоти. Частота сприятливої до підвищеного накопичення β-каротину в зерні кукурудзи становила 0,19. Частоти інших становлять відповідно 0,36 для алелі 2 та 0,45 – для алелі 3. Ідентифіковані сприятливі алелі вказують на направлену селекцію за цими лініями за підвищеним вмістом β-каротину. Визначено, що 3'TE ген crtRB1 було ідентифіковано у 20 ліній, які мали сприятливу алель 543 п.н. (алель 1), тридцять вісім ліній кукурудзи 296 п.н. (алель 2) та сорок вісім ліній кукурудзи 296+875 п.н. (алель 3).
За результатами проведених досліджень проведено добір перспективних ліній кукурудзи з підвищеним вмістом β-каротину. Дослідженнями підтверджено, що для добору донорів у беккросній програмі розведення рекомендоване використання скринінгу ліній кукурудзи за сприятливою алелю гена crtRB1-3’TE.