Наукові конференції України, VI Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
КЛОНАЛЬНЕ МІКРОРОЗМНОЖЕННЯ МЕЛІСИ ЛІКАРСЬКОЇ В КУЛЬТУРІ IN VITRO
О. Л. Кляченко, К. В. Сом

Остання редакція: 2018-04-18

Тези доповіді


Меліса лікарська (Melissa officinalis L.) - перспективна лікарська, ефіроолійна рослина. Важливим завданням селекціонерів є виведення високопродуктивних і високоолійних сортів M. оfficinalis. Підвищенню ефективності селекції сприятиме застосування біотехнології. Метою нашої роботи було вивчення особливостей мікроклонального розмноження рослин M. оfficinalis для одержання оздоровленого посадкового матеріалу.

Матеріалом для досліджень слугували зелені живці з одним вузлом та насіння меліси лікарської. Як експлантати використовували зелені живці меліси сорту 'Соборна', які виокремили від рослин in situ. Стерилізацію експлантатів проводили за двома схемами з використанням комерційного препарату «Білизни» та 0,1% розчину сулеми (HgCl2). Була обрана краща схема стерилізації із застосуванням 70% етанолу (1хв), 0,1% сулеми (7хв) та 4-разового промивання у дистильованій воді по 10хв. За даною схемою рівень контамінації мікроорганізмами був найнижчим (5,5%). Також для введення в культуру in vitro обрали насіння сорту 'Лимонний бальзам'. Насіння стерилізували протягом 1хв 70% етиловим спиртом, з подальшим перенесенням на 15хв у 0,1% розчин сулеми та тричі промивали дистильованою водою по 10хв.Отримані асептичні живці та насіння переносили на безгормональне живильне середовище за прописом Мурасіге і Скуга (МС). Культивування здійснювали  в культуральній кімнаті за температури 24-26ºС і відносній вологості повітря 60-70%. Надалі в експлантатів, отриманих із рослин in situ, спостерігався сповільнений ріст. При перенесенні частин стебел із однією сплячою брунькою на модифіковане середовище МС, доповнене індолілмасляною кислотою (0,1мг/л), бензиламінопурином (0,5мг/л), гліцином (0,5мг/л) і аденіном (0,1мг/л), відбувається запуск сплячих бруньок, але ріст пагонів сягає менше 1см. Отримані з насіння стерильні проростки субкультивували на середовищі МС, доповненому кінетином (0,25мг/л). Вже на 14 добу спостерігали формування коренів на базальній частині пагона (2-3шт),  висота пагона сягала не менше ніж 2см, додатково формувались 3-4 листки.



Full Text: PDF