Наукові конференції України, VI Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
СОРТОВІ РЕСУРСИ ЯЧМЕНЮ В УКРАЇНІ
І. В. Смульська, С. Г. Димитров, Н. П. Джулай

Остання редакція: 2018-04-19

Тези доповіді


Ячмінь належить до трійки найпоширеніших видів зерна й поступається лише кукурудзі та пшениці. Це підтверджується стабільним попитом на його зерно протягом року як вітчизняних, так і іноземних споживачів.

В Україні вирощують озимий та ярий ячмінь, проте домінує виробництво ярого. У 2016-2017 роках його виробництво в Україні склало 9,9 млн тон – це четвертий показник у світі. Більше виробляють тільки Австралія (13,4 млн тон), Росія (17,5 млн тон) та ЄС (59,8 млн тон). За нами – Канада, Туреччина, США, Аргентина, Казахстан та Іран.

Попередники. Для ячменю ярого кращими попередниками є зернобобові та просапні культури. Проте останнім часом через порушення сівозмін ячмінь висівають і після соняшнику. У разі загибелі озимих зернових культур ці площі пересівають переважно ярим.

Ячмінь є найбільш швидкостиглою та самозапильною культурою серед зернових колосових культур.

Основними напрямками використання ячменю є використання у пивоварній галузі, а також вирощується на зелений корм і сіно. Солома його використовується як грубий корм у тваринництві. Із зерна скловидного крупнозерного ячменю виробляють перлову та ячмінну крупу, яка містить 9-11 % білка, 8285 % крохмалю, а також борошно, яке застосовують як домішок при хлібопечінні, зокрема використовують для приготування пива.

В Україні створено багато цінних сортів ячменю, зокрема у Державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні (далі – Реєстр сортів рослин України) станом на березень 2018 року занесено 163 сорти ярого ячменю, з них 83 є пивоварні за своїми якісними показниками, що складають 51 % від усіх зареєстрованих; фуражні – 46 сортів, що складають 28,2 % та 30 зернових сортів, що складають 18,4 %.

У 2017 році до Реєстру сортів рослин України занесено 20 сортів ячменю ярого, з яких 10 сортів вітчизняної селекції, що складає 50 %. Сортів пивоварного напряму використання у 2017 році занесено 5 сортів.

Щодо сортів ячменю озимого станом на березень 2018 року до Реєстру сортів рослин України занесено 61сорт, з яких 26 сортів вітчизняної селекції, що складає 42,6%.

За результатами кваліфікаційної експертизи на придатність до поширення у 2017 році рекомендовано під урожай 2018 року до Реєстру сортів рослин України 16 сортів ячменю ярого, з яких 7 сортів вітчизняної селекції та 6 сортів ячменю озимого, з яких 4 сорти вітчизняної селекції.

Виробники та споживачі, користуючись Реєстром сортів рослин України, мають можливість вибирати сорти ячменю звичайного для різних зон вирощування та за напрямом використання у виробництві. Новозареєстровані сорти мають високі врожайні властивості, а також стійкі проти хвороб та шкідників.


Full Text: PDF