Остання редакція: 2018-04-19
Тези доповіді
Істотний вплив на формування врожаю гороху мають норми висіву, дози внесення добрив та застосування пестицидів. Горох високобілкова культура, тому вона споживає на одиницю основної продукції велику кількість елементів живлення, особливо азоту. Він виносить з ґрунту азоту 5,0-6,0, фосфору 1,6-2,0 і калію 2,0-3,0 кг на 1 ц зерна. Тому при недостатній кількості в ґрунті доступних форм елементів живлення горох особливо добре реагує на внесення добрив. До 70% загального споживання азоту він забезпечує біологічною фіксацією його з повітря бульбочковими бактеріями, які розвиваються на його кореневій системі, утворюючи симбіоз. За таких умов внесення азотних добрив малоефективне. Але, разом з тим, на бідних ґрунтах і при відставанні рослин у рості або за відсутності бульбочок потрібно внесення азотних добрив.
Визначити потребу азотного підживлення можна за розвитком бульбочок на кореневій системі: якщо їх мало (менше 5 на одну рослину) і вони біло-кремового кольору всередині потрібне підживлення, якщо бульбочок багато, вони крупні з рожевою м’якоттю – азотфіксація відбувається активно і підживлення не обов’язкове.
В наших дослідженнях було відмічено, що рослини гороху розпочинають формувати бульбочки на ІV–етапі органогенезу. Застосування азотних добрив дозою N30 на фоні фосфорних збільшувало кількість бульбочок на 29%, а N60 і розрахунковою N68 – на 43% по відношенню до варіанта, де застосовували лише фосфорні добрива дозою Р40. Збільшення чисельності бульбочок відбувалось і при застосуванні хімічного захисту рослин у всіх варіантах в межах 12%. При зростанні норм висіву рослин, навпаки, відбулось зменшення кількості бульбочок. При нормі висіву 1,1 млн шт./га кількість їх зменшилась на 10%, а при нормі 1,4 – на 20%, порівняно з нормою висіву 0,8 млн шт./га.
Внесення мінеральних добрив розрахунковою дозою (N68Р10), при нормі висіву 0,8 млн шт./га та повному хімічному захисті – (гербіцид + інсектицид, дворазовий обробіток) забезпечувало формування максимальної кількості бобів – 3,3 шт./рослину, кількості насінин – 12,6 шт./рослину, їх маси – 2,27 г, та маси 1000 насінин – 177 г.
В середньому за роки досліджень максимальний рівень урожайності зерна гороху формувався при внесенні мінеральних добрив у дозі N60Р40 і розрахунковій (N68Р10), з нормою висіву насіння 1,1 млн шт./га та хімічному захисті рослин – гербіцид + інсектицид, дворазовий обробіток.