Остання редакція: 2018-04-19
Тези доповіді
Буркун білий однорічний користується великим попитом серед аграріїв. Найбільш надійним шляхом одержання високих врожаїв насіння буркуну білого однорічного є удосконалення технології вирощування. Важливою умовою формування врожаю буркуну є накопичення надземної маси, починаючи вже з перших фаз розвитку. Це залежить від умов живлення – чим воно краще, тим швидше рослини ростуть і формують сиру масу та суху речовину.
Тому мета наших досліджень полягала у вивченні динаміки накопичення сирої надземної маси та сухої речовини різних сортів буркуну білого однорічного, залежно від ширини міжряддя та доз азотного добрива в умовах півдня України.
Дослідженнями, проведеними в 2017 році встановлено, що показник кількості сирої маси рослин буркуну білого однорічного залежить від усіх вивчаємих в досліді факторів.
Відповідно одержаним даним, найменша кількість сирої надземної маси буркуну в 2017 році формувалася за сівби з шириною міжряддя 60 см. У фазу гілкування на фоні неудобрених варіантів обох сортів значення показнику дорівнювали 280 г/м2, а за інших варіантів ширини міжряддя на контролі сира маса дещо виросла і варіювала в межах 340410 г/м2 на варіантах з сортом буркуну білого однорічного Південний та 340420 г/м2 – на посівах культури сорту Донецький однорічний, тоді як із внесенням азотних добрив її маса зростала і досягла свого максимуму у більше пізні фази.
Так, у фазу цвітіння максимальна кількість сирої надземної маси буркуну формувалася на фоні внесення N60 за ширини міжряддя 45 см і відповідно сортів склала 2080 та 1920 г/м2, тоді як за іншої ширини міжряддя на цьому ж фоні, вона зменшувалась на 7,622,1% та 8,322,9 %.
Аналогічні залежності було одержано в дані фази росту і по накопиченню повітряно-сухої надземної маси, причому з максимальними показниками у сорту Південний за сівби з шириною міжряддя 45 см. Так, у період цвітіння, рослини буркуну накопичували найбільшу кількість повітряно-сухої надземної маси, що знаходилася в межах 506,9865,3 г/м2 у сорту Південний та 476,2-791,0 г/м2 у сорту Донецький однорічний в залежності від способу посіву.
Слід відмітити, що азотні добрива істотно підвищили цей показник, як у сорту Південний так і у сорту Донецький однорічний. Максимальне підвищення маси сухої речовини сформувалося за подвійної дози внесення азотного добрива та відносно сортів становило 41,342,5% та 34,840,9 %.
Таким чином, згідно результатів проведених нами досліджень, можна стверджувати, що найбільш сприятливі умови для формування надземної маси буркуну створюються у сорту Південний при застосуванні дози N60 та ширині міжрядь 45 см.