Наукові конференції України, VI Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
ЕФЕКТИВНІСТЬ ВИКОРИСТАННЯ БІОЛОГІЧНИХ ПРЕПАРАТІВ ПРИ ОБРОБЦІ НАСІННЯ І ПОСІВІВ ПШЕНИЦІ ОЗИМОЇ В УМОВАХ ПРОМИСЛОВОГО РЕГІОНУ
Г. А. Чугрій, О. О. Вінюков, О. Б. Бондарева

Остання редакція: 2018-04-19

Тези доповіді


Для регіонів з високим рівнем техногенного навантаження на агроценози проблема відповідності сільгосппродукції сучасним стандартам якості і безпеки надзвичайно актуальна.З метою екологізації природокористування і підвищення надійності отримання якісного і екологічно безпечного зерна доцільно застосовувати біопрепарати, стимулятори росту рослин, альтернативні органічні добрива. Мета дослідження – визначити вплив біологічних препаратів на показники якості та безпеки зернової продукції пшениці озимої в умовах промислового регіону Степу України.

Дослідження проводились на дослідному полі Донецької ДСДС НААН, яке розташоване в зоні техногенного впливу аеральних емісій Курахівської ТЕС. Повторність у дослідах 3-кратна, розміщення ділянок систематичне. Посівна площа ділянки 88,2 м2, облікова – 62,7 м2.Схема дослідів передбачала передпосівне оброблення насіння біопрепаратами в день посіву, з подальшим обприскуванням посівів в фазі трубкування регулятором росту рослин. Контроль – обробка насіння й посівів водою. Показники якості зерна визначали за загальноприйнятими методиками. Математичнаобробкарезультатівдосліджень проводилась відповідно до «Методики полевого опыта» Б. А. Доспехова.

Досліджені заходи позитивно вплинули на технологічні і біохімічні показники якості зерна. Передпосівна обробка насіння Поліміксобактерином разом із обприскуванням посівів біостимулятором Стимпо дозволила одержати найбільшу в досліді масу 1000 зерен 39,2 г, що більше від контроля на 3,2 г. Найкращим за біохімічними показниками виявився варіант комплексного застосування діазофіту і Стимпо. Такий агротехнологічний захід забезпечив збільшення білковості зерна на 1,8%, а також максимальний вміст клейковини - 33,6%, що перевищило контроль на 7,3%.

Комплексне застосування мікробних препаратів і позакореневої обробки розчином біостимулятору рослин Стимпо забезпечує зниження вмісту важких металів в зерні пшениці озимої. Максимальний позитивний ефект дало комплексне застосування Поліміксобактерину і біостимулятору Стимпо. В цьому варіанті вміст свинцю зменшився в 2,3 рази, кадмію – в 1,8 рази. Для встановлення кількісних параметрів міграції елементів 1 класу небезпеки свинцю і кадмію з ґрунту в рослини пшениці озимої визначали коефіцієнти біологічного поглинання. Коефіцієнт біологічного поглинання по свинцю на контролі становив 0,47, в досліді 0,21; по кадмію 0,54 і 0,29, відповідно.


Full Text: PDF