Остання редакція: 2018-04-19
Тези доповіді
Важливим завданням селекції сої є поєднання в одному генотипі комплексу господарсько-цінних ознак, які забезпечують високу продуктивність. Виконання його можливо за умови знання генетичного контролю господарсько-цінних ознак, свідомо застосовуючи при цьому сучасні методи оцінки і добору селекційних зразків.
Мета дослідження – оцінка гібридів F1 сої на основі прояву гетерозисного ефекту, ступеня домінування та характером успадкування господарсько-цінних ознак.
Рівень гетерозису і характер його успадкування визначали за методом B.Griffing. Групування отриманих даних проводилась згідно класифікації G.M.Beil, R.E.Aktkins.
Проведено оцінку гібридів F1 сої за основними кількісними господарсько-цінними ознаками у 8 комбінаціях отриманих в результаті проведення реципрокних схрещувань п’яти сортозразків сої культурної та трьох мутантних ліній. Оцінку проводили за основними елементами продуктивності такими, як: «висота рослин», «загальна кількість вузлів», «кількість продуктивних вузлів», «кількість бобів з рослини», «кількість насінин з рослини», «маса насіння з рослини». Найбільший коефіцієнт ступеня домінування за ознакою «кількість бобів з рослини» виділили у гібридній популяції ‘Аметист’/’М№24’ (hp=3,88) і за ознакою «маса насіння з рослини» – М№14/Ізумрудна (hp=1,20), Аметист/М№24 (hp=1,91). За висотою рослин виділена комбінація Аметист/М№24 (hp=0,74) з частковим позитивним домінуванням. За ознаками «загальна кількість вузлів» і «кількість продуктивних вузлів» у 25 % комбінацій відмічене повне позитивне наддомінування. Характеризуючи гібриди F1 за ступенем домінування, слід виділити комбінацію Аметист/М№24, де виявлено часткове позитивне домінування за всіма абсолютними показниками. Прояв істинного гетерозису (Гіст) визначали шляхом порівняння гібриду першого покоління з кращою батьківською формою. У гібридній комбінації Аметист/М№24 прояв істинного гетерозису спостерігався за всіма абсолютними ознаками: надземна маса рослини – 23,96 %, загальна кількість вузлів – 4,88 %, кількість продуктивних вузлів – 9,93 %, кількість бобів з рослини – 32,69 %, кількість насінин з рослини – 15,97 %, маса насіння з рослини – 15,84%. У гібридній комбінації Тріада/Рапсодія ефект істинного гетерозису проявився за ознаками загальна кількість вузлів – 11,25 % та кількістю продуктивних вузлів – 7,14 %.
Отже, в результаті аналізу гібридів F1 сої за характером успадкування (hp) основних господарсько-цінних ознак та прояв істинного гетерозису виділено гібридні комбінації ‘Аметист’/’М№24’ і ‘Тріада’/’Рапсодія’, гібридні рослини яких характеризувалися підвищеним рівнем гетерозису за основними кількісними ознаками. Рослини виділених комбінацій є ціннім вихідним матеріалом у подальшій селекційній роботі зі створення нових високопродуктивних сортів сої.