Наукові конференції України, VI Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
ОЦІНКА ВИХІДНОГО МАТЕРІАЛУ ПШЕНИЦІ М’ЯКОЇ ОЗИМОЇ НА ЗИМОСТІЙКІСТЬ
Ю. В. Щербакова

Остання редакція: 2018-04-19

Тези доповіді


Стійкість рослин пшениці озимої до різких коливань температури повітря в зимовий період та рано навесні є основним чинником отримання високих врожаїв у більшості районів її вирощування. Загибель посівів пшениці озимої в Україні – досить часте явище. Відносна частка стресових факторів, що викликають вимерзання, може широко варіювати по регіонах.Тому селекція на покращення зимостійкості та отримання високостійких нових ліній та сортів має дуже важливе значення.

Дослідження проводили протягом трьох років у відділі селекції і насінництва зернових культур ННЦ «Інститут землеробства НААН»; польові досліди були закладені в селекційній сівозміні. Об’єкт досліджень – закономірності мінливості та успадкування основних господарсько-цінних ознак пшениці м’якої озимої. Матеріалом для досліджень було насіння 18 сортів пшениці озимої м'якої (TriticumaestivumL.), відібране з робочої колекції відділу селекції та насінництва зернових культур вітчизняної і закордонної селекції та насіння двох сортів-стандартів – ‘Подолянка’ і ‘Поліська 90’.

В середньому за три роки (2014-2016 рр.) за результатами оцінок перезимівлі зразків пшениці озимої виділили такі сорти: польський сорт ‘STH-1198’, грузинський сорт ‘Mukhran’ і молдавський сорт ‘Vatra’, у яких середній відсотковий показник становив 100 %. Сорти ‘Жайвір’ (СГІ), ‘Пам’яті Гірка’ (ІЗ) та ‘Миронівська 808’ (МІП) мали відсотки перезимівлі на рівні 99,6 %, 99,5 % та 99,3 % відповідно. Високі результати по даному показнику також продемонстрували сорт іранського походження ‘MV17/ZRN’ — 98,5 % та сорт ‘Калинова’ (МІП) — 98,2 %.

У сортів з найвищим відсотком перезимівлі середні показники врожайності зерна становили: ‘STH-1198’ – 323 г, ‘Mukhran’ – 177 г і ‘Vatra’ – 223 г, у сорту-стандарту 1 ‘Подолянка’ – 265 г, а у сорту-стандарту 2 Поліська 90 – 348 г. Сорти ‘Жайвір’, ‘Пам’яті Гірка’, ‘Миронівська 808’ та сорт ‘Калинова’ сформували врожайність на рівні 219 г, 373 г, 235 г та 213 г відповідно.

На основі проведених досліджень виділено сортозразки з високим показником перезимівлі та врожайності зерна: ‘Пам’яті Гірка’, ‘Артеміда’, сорт іранського походження ‘MV17/ZRN’ та польський сорт ‘STH-1198’, які в подальшому доцільно залучати до схем схрещувань для отримання цінних ліній і сортів.


Full Text: PDF