Остання редакція: 2024-06-20
Тези доповіді
Мета. Визначення теоретичних, методичних та практичних засад ролі нормативних витрат при проведенні науково-технічної експертизи сортів рослин. Методи. Абстрактно-логічний, узагальнення, результати аналітичних досліджень. Результати. Калькуляції нормативних витрат проведення науково-технічної експертизи сортів рослин базуються на визначенні нормативної собівартості. Нормативний метод визначення витрат (собівартості) проведення науково-технічної експертизи сортів рослин формується на використанні науково обґрунтованих норм продуктивності та розрахунках нормативів трудових і матеріальних витрат з урахуванням природно-економічних, технічних та технологічних особливостей кожної філії експертного закладу.
Важливе завдання нормативного обліку полягає у своєчасному попередженні нераціонального використання ресурсів філій, оперативному аналізі витрат на проведення досліджень, який дозволяє розкривати не враховані в практичній роботі резерви, визначати результати діяльності філії та її підрозділів.
До основних принципів системи нормативних витрат належать:
- нормування витрат і обов’язкове складання нормативних калькуляцій по кожній культурі;
- систематичне виявлення відхилень фактичних витрат від поточних норм витрат матеріалів і заробітної плати;
- постійний та своєчасний облік зміни норм;
- завчасне складання калькуляції нормативної собівартості та її аналіз з метою виявлення резервів зниження собівартості. Висновки. Нормативний метод обліку витрат виробництва дозволяє своєчасно виявляти і з’ясовувати причини відхилення фактичних витрат від діючих норм основних витрат ресурсів на проведення науково-технічної експертизи й управління. Організація нормативного обліку насамперед пов’язана з необхідністю розробки прогресивних, науково обґрунтованих норм витрат ресурсів, праці та заробітної плати.