Наукові конференції України, I міжнародна науково-практична конференція «Новітні агротехнології»

Розмір шрифту: 
Стійкість сортозразків картоплі до збудників фузаріозу як елемент адаптивного потенціалу
Т. Д. Сонець, В. В. Бородай, М. М. Фурдига

Остання редакція: 2020-09-10

Тези доповіді


Мета. Дослідити стійкість сортозразків картоплі до фітопатогенних мікроміцетів Fusarium oxysporum Schlecht та Fusarium sambusinum Fuckel, як елементу адаптивного потенціалу рослин, вирощених на дослідних ділянках пунктів досліджень Українського інституту експертизи сортів рослин, розташованих у зонах Полісся та Лісостепу.

Методи. Лабораторні, фітопатологічні, статистичні.

Результати. Екологічна стабільність сортів базується на їхній стійкості до лімітуючих факторів середовища, зокрема й до ураження збудниками хвороб, в результаті чого вони здатні формувати високі і стабільні врожаї. Підвищення врожайності культури лімітується розвитком комплексу хвороб за вирощування і зберігання картоплі, що зумовлює виникнення потенційних біоекологічних ризиків в агроекосистемах. Аналіз 13 сортозразків картоплі, уражених фітопатогенними мікроміцетами показав, що стабільно стійкими до F. sambusinum та до F. oxysporum виявились сортозразки 3 та 4 зон Полісся та Лісостепу, ураженість тканин яких становила відповідно 8,0–9,5% проти 10,0–26,3% решти сортозразків (на 9-й день після зараження) та 13,3–16,7% проти 21,7–26,7% (на 14-й день). Найбільше ураженим F. sambusinum виявився сортозразок 9 зони Полісся, F. оxysporum – сортозразки 5, 9 зони Полісся та 1, 5, 6, 8 зони Лісостепу.

Висновки. Дослідження стійкості картоплі до хвороб при зберіганні є однією із складових створення сортів адаптивного типу. Стійкими до збудників фузаріозу виявились сортозразки 3 і 4, вирощені в умовах Полісся та Лісостепу. Найменш стійким до F. sambusinum є сортозразок зони Полісся 9, до F. оxysporum – сортозразки зони Полісся 5, 9 та зони Лісостепу 1, 5, 6, 8.


Ключові слова


картопля; адаптивний потенціал; стійкість; збудники фузаріозу

Full Text: PDF