Остання редакція: 2020-09-10
Тези доповіді
Мета. Обґрунтувати доцільність суміщення двох галузей, які в Україні мають найбільший прогрес – сільське господарство та ІТ.
Методи. Абстрактно-логічний, статистичний, результати аналітичних досліджень.
Результати. Сільське господарство – єдиний сектор економіки України, який має світове значення. За останні п’ять-сім років Україна ввійшла до еліти аграрного ринку поряд із США, країнами ЄС та Південною Америкою, Австралією. Конкуренція загострюється (беруться до уваги ефективність використання ресурсів, логістика, якість зерна). На жаль сьогодні лише 7% фермерів використовують хоч якісь новітні технології. Головна причина цього – нерозуміння цінностей технологій та відсутність бажання пізнавати нове і змінюватися. Основне завдання агротехнологій в сільському господарстві полягає в ефективному зібранні, обробці даних, а також прийнятті ефективних управлінських рішень на основі аналізу. Сучасними популярними ІТ-рішеннями для організації виробничого процесу є метеомоніторинг та використання дронів. У землеробстві 90% проблем з урожайністю пов’язано з погодними ризиками. Правильне ІТ моделювання (диференційований підхід до посіву на основі даних датчиків про стан ґрунту, вологість та ін.; прогнозування виникнення хвороб та автоматизація поливу) дозволить знизити ризики мінімум на 25%. Активне використання дронів принесе багато користі (обмір полів, створення карт-завдань для диференційованого внесення ЗЗР та добрив), що в середньому підвищить ефективність вирощування на 30%. До того ж, ІТ-технології допомагають ефективно витрачати ресурси, тобто використовувати необхідну кількість води, добрив, насіннєвий матеріал, автоматично формуючи рекомендації для різних сортів рослин.
Гострою є проблема оптимізації кадрів. Коли один спеціаліст суміщає роботу декількох фахівців, саме оптимізація робочих процесів може стати найрозумнішим вирішенням поточних питань. Агроном оперативно зможе контролювати процес виконання сільськогосподарських робіт та слідкувати за витратами насіння та добрив. Одночасно попереджати нераціональне використання пального та хімікатів. Бачити поле з висоти і в реальному часі оцінювати стан кожної ділянки.
Висновки. Впровадження ІТ-технологій в сільське господарство матиме такі ефекти: економічний (підвищення ефективності вирощування, зростання врожайності), агрономічний (акумулювання знань по культурах), екологічний (зменшення витрат небезпечних речовин в навколишнє середовище), операційний (оптимізація планування всіх процесів та автоматизація етапів вирощування). Таким чином, ІТ-технології дозволяють зменшити собівартість, ефективно використовувати ресурси, збільшити врожайність, а також автоматизувати та контролювати виробничі процеси у сільському господарстві.