Наукові конференції України, IV Міжнародна науково-практична конференція «СВІТОВІ РОСЛИННІ РЕСУРСИ: СТАН ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ»

Розмір шрифту: 
Вплив передпосівної обробки насіння на посівні та врожайні властивості пшениці озимої
Р. І. Малахівський, У. І. Недільська

Остання редакція: 2018-06-16

Тези доповіді


Важливою умовою одержання високих врожаїв озимої пшениці є використання для сівби високоякісного насіння. Сівба добре підготовленим високоякісним насінням забезпечує приріст урожаю 15-20% і більше.

Впродовж вегетаційного періоду озимої пшениці витрати на захист рослин, протруювання насіння є економічно вигідним, екологічно чистішим способом використання пестицидів. Внаслідок протруювання знешкоджуються збудники хвороб, насіння захищається від плісняви, знижується ураження кореневими гнилями, стимулюється ріст рослин завдяки позитивному впливу на деякі фізіологічні процеси в проростаючому насінні і рослинах, поліпшується перезимівля.

У зв’язку з порушенням науково-обґрунтованих сівозмін  та переходом на мінімальний обробіток в ґрунті складаються всі оптимальні умови для накопичення та розвитку патогенів,  які погіршують  ріст та розвиток  рослин. На  сьогодні  у  зв’язку  зі  зростанням  цін  на  добрива  та  енергоресурси  головною  проблемою у запровадженні  систем  живлення  високоврожайних сортів зернових є підвищення коефіцієнта засвоєння макро- та мікроелементів. Тому виникла актуальна проблема в підборі фунгіцидних протруйників для обробки насіння.

Основною метою дослідження було ви­значення особливостей формування врожаю зерна пшениці озимої залежно від протруйника. На основі цього удосконалити обробку насіння  при вирощуванні пшениці озимої.

Об’єктом досліджень був сорт озимої пшениці ‘Фаворитка’. Кущ проміжної форми. Стебло середньої товщини, міцне, порожнисте. Лист темно-зелений, широкий, без опушення. Колос білий, циліндричний, напівостистий, довжиною 10,5-11,5 см.


Full Text: PDF