Остання редакція: 2019-07-17
Тези доповіді
В Україні по кількості дерев слива займає лідируюче положення серед кісточкових культур. Налічується більше 31 млн її дерев, або 37,4 % загального числа всіх кісточкових культур. За загальною ж площею насаджень вона займає перше місце (27,8 %), перевершуючи вишню (22,4 %). За питомою вагою у виробництві промислової валової продукції слива також займає перше місце (58,4 %), значно перевершуючи вишню (27,4 %) і інші кісточкові. Пояснюється це, перш за все, найбільш високою врожайністю породи завдяки добрій екологічній пристосованості до умов Поліської і Лісостепової зон України.
Мета роботи полягала у виділенні сортів, адаптованих до умов Лісостепу, які б відповідали вимогам сучасного садівництва і могли значно покращити районований сортимент. Для цього проводилась комплексна порівняльна оцінка сортів і перспективних гібридних форм сливи селекції Дослідної станції помології ім. Л.П. Симиренка за господарсько-біологічними ознаками в умовах Північної лісостепової (правобережної) зони. В процесі досліджень виконувалися наступні завдання:
- провести оцінку урожайності;
- вивчити товарні та смакові якості плодів;
- вивчити особливості росту дерев.
Дослідження проводилися з 5 новими сортами і 4 елітними формами сливи селекції Дослідної станції помології ім. Л.П. Симиренка. Контролем був районований для умов Лісостепу України сорт сливи ‘Волошка’. Рік садіння дерев 2002. Схема садіння 6 х 4 м (416 дерев на 1 га). Кожен варіант досліду закладено в триразовому повторенні. Розмір повторення – 8 дерев. Дослідні ділянки розміщено методом рендомізованих повторень. Всі дерева щеплено на аличі. Формування крон дерев проводилось по розріджено-ярусній формі. Дослідження проводилися протягом 2014–2017 років (13–16 рік після садіння), що припадає на період повного плодоношення дерев сливи.