Остання редакція: 2019-07-18
Тези доповіді
Вирощування висококондиційного насіння та садивного матеріалу є важливим фактором розвитку сільського господарства та першоджерелом економічного зростання рослинницької галузі. Сорт є найважливішою складовою інноваційного розвитку сільського господарства. Захист прав селекціонера в ринкових умовах має здійснюватися шляхом законодавчого введення системи збору роялті: відносини між селекційними установами-оригінаторами, власниками сорту та виробниками насіння і садивного матеріалу мають вибудовуватися на основі договорів про розмноження і продаж насіння певних сортів третім особам.
Щорічні обсяги виробництва зерна в Україні на рівні 75–80 млн т реально досягти завдяки підвищенню врожайності основних зернових культур. Важливою складовою у забезпеченні збільшення продуктивності є подальший гармонійний розвиток галузей селекції та насінництва, доведення вітчизняної насіннєвої продукції до рівня світових стандартів, підвищення її конкурентоспроможності та якнайширшого впровадження в Україні та за її межами.
Незважаючи на відомі економічні труднощі, вдалося зберегти пріоритетність саме вітчизняної селекції для сортів зернових, зернобобових та круп’яних культур. Так, у 2019 р. рівень української селекції по пшениці складає 72 %, ячменю – 58 %. А по таких видах сільськогосподарських культур, як плодово-ягідні та виноград він становить відповідно 85 та 96 %. У середньому по всіх видах рослин рівень української селекції без реєстрованих ліній становить 44 % при загальному їх рості від 890 сортів у 1991 р. до 3880 – у 2019 р.