Остання редакція: 2019-07-18
Тези доповіді
Томат (Solanum lycopersicum L.) одна з найпоширеніших овочевих культур, яка широко вирощується у всьому світі. Плоди томата вживаються свіжими або використовуються для переробки. Овочеві культури в процесі вирощування зазнають впливу різних стресових чинників навколишнього середовища, зокрема низькі температури, посуха, кислотність ґрунту, ураженість шкідниками та хворобами, що значно знижує їхню продуктивність. Основні захворювання томатів викликані грибними і бактеріальними збудниками, вірусами та нематодами.
Технології in vitro є важливими інструментами для розробки сучасної програми підвищення стійкості сортів томатів до збудників шляхом швидкого одержання здорового посадкового матеріалу. Регенерація рослин томата in vitro відбувається за рахунок індукції пагонів апікальних меристем, сім’ядолей, пагонів, черешків, листків (Sherkar, 2014). Активність регенерації пагонів залежить від різноманітних факторів, зокрема, морфогенний потенціал різних генотипів, тип експлантата, склад живильного середовища, вмісту регуляторів росту, фотоперіоду, температури та ін.
Мета дослідження – розробити методику ефективної індукції калюсу і регенерації пагонів з використанням різних експлантатів томатів. Дослідження проводили на рослинах томата сортів ‘Санька’, ‘Чорний принц’, ‘Рожевий гігант’, ‘Волове серце’, які занесено до Державного реєстру рослин, що придатні до поширення в Україні.