Остання редакція: 2017-05-10
Тези доповіді
У селекції ячменю ярого плівчастість зерна і скловидність (або борошнистість) ендосперму є важливими показниками для визначення напряму використання сорту. Плівчастість визначається як відношення маси плівок до маси звільненого від них зерна. Ячмені з низькою (< 10%) плівчастістю більш придатні для пивоваріння [1].
У пивоварних ячменів плівки мають бути тонкозморшкуватими, тому що грубі товсті плівки містять багато дубильних і гірких речовин [2]. Від плівчастості залежить вихід екстракту, до того ж тонкі плівки видаляються при лущенні, що підвищує вихід лущеного зерна в процесі виготовлення крупи [3].
Скловидність зерна є обов’язковим параметром визначення солодових властивостей у ряді країн, зокрема в Австрії [3]. Висока скловидність обумовлює високу твердість зерна, підвищує вміст β-глюканів, що знижує вихід екстракту. У процесі селекції пивоварного ячменю слід враховувати, що такий сорт має містити не менше 80% борошнистих зерен [2]. Для круп’яного ячменю, навпаки, бажаною є висока скловидність, так як при лущенні і шліфуванні зерен з більш твердою текстурою втрачається значно менше ендосперму, ніж у борошнистих зерен, і крупа є більш поживною [3].