Остання редакція: 2019-12-05
Тези доповіді
Верховною Радою України 08.12.2015 року прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо приведення законодавства України у сфері насінництва та розсадництва у відповідність з європейськими та міжнародними нормами і стандартами». Метою прийняття цього Закону є запровадження процедури реєстрації сортів та сертифікації насіння, які відповідатимуть найкращим європейським та міжнародним стандартам.
Головними елементами законодавства Європейського Союзу в сфері насінництва є: а) реєстрація сортів та б) сертифікація насіння. Тому вихід України як рівноправного партнера на міжнародний ринок вимагає досягнення українським законодавством еквівалентності нормам ЄС. В частині реєстрації сортів рослин вищезазначеним Законом внесені зміни до Закону України «Про охорону прав на сорти рослин» де введено поняття «Компетентного органу» - центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони прав на сорти рослин, а також визначено, що за бажанням заявника експертиза заявки на сорт рослин може проводитися експертними закладами. Статтею 1 Закону визначено, що експертний заклад - підприємство, установа або організація, уповноважені Компетентним органом на виконання окремих повноважень у сфері охорони прав на сорти рослин. На виконання цієї вимоги наказом Компетентного органу від 02.11.2017 № 591, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2017 р.
за № 1430/31298 затверджено «Порядок підтвердження підприємствами, установами, організаціями відповідного рівня компетентності, вимоги щодо кількості кваліфікованого персоналу, який працює на постійній основі, вимоги до фінансових та матеріальних ресурсів, акредитованих лабораторій та системи управління якістю, переліку документів, необхідних для отримання уповноваження, та порядку їх подачі». Частиною 7 статті 9 Закону обмежено право експертних закладів на виконання повноважень щодо прийняття рішень щодо заявок; видачі охоронних документів, що засвідчують права на сорт; затвердження нормативних документів галузевого призначення на продукцію, процеси, послуги у разі відсутності національних стандартів або необхідності встановлення вимог, що перевищують чи доповнюють вимоги національних стандартів; надання державного замовлення на проведення науково-технічної експертизи у сфері прав на сорти рослин та представництва інтересів України з питань охорони прав на сорти рослин у міжнародних організаціях.