Наукові конференції України, ХІІІ МНПК «Селекція, генетика, сортовипробування та агротехнології культурних рослин: виклики та перспективи»

Розмір шрифту: 
ТРАНСГРЕСИВНА МІНЛИВІСТЬ ДОВЖИНИ ГОЛОВНОГО КОЛОСА У F4 ПШЕНИЦІ М’ЯКОЇ ОЗИМОЇ ЗА СТІЙКІСТЮ ПРОТИ FUSARIUM GRAMINEARUM
Л. А. Мурашко, О. В. Гуменюк, В. В. Кириленко

Остання редакція: 2025-05-06

Тези доповіді


Враховуючи той факт, що більшість цінних гoспoдарських oзнак мають пoлігенну природу, найбільш ефективним шляхом синтезу нових генотипів є ствoрення трансгресивних форм. Інтерес у першу чергу становлять позитивні трансгресії, які пов’язані з поліпшенням тих чи інших цінних гoспoдарських oзнак. Трансгресивна мінливість відноситься до факторів появи у процесі розщеплення гібридів таких гомозиготних за полімерними генами генотипів, які за спектром мінливості за фенотипом виходять за межі прояву ознак батьківських форм. Вона є результатом дії і взаємодії багатьох полімерних генів, які контролюють кількісні та якісні ознаки.

Для створення сортів із стійкістю найбільш ефективним є використання штучного комбінованого (комплексного) інфекційного фону патогенна, тобто об’єднання фонів збудників хвороб в оптимальні строки їхнього розвитку на одному досліджуваному гібридному матеріалі пшениці впродовж вегетаційного періоду. Експериментальна частина досліджень виконана у 2023/24 рр. у селекційних сівозмінах та штучних умовах (мікологічний аналіз) лабораторії селекції озимої пшениці МІП. Мета наших досліджень передбачала встановити ступінь трансгресій за довжиною головного колоса у F4 на природному та штучному фонах збудника Fusarium graminearum (F. graminearum).


Full Text: PDF