Наукові конференції України, ІІІ інтернет-конференція молодих учених «Генетика та селекція сільськогосподарських рослин – від молекули до сорту»

Розмір шрифту: 
Створення майже ізогенних ліній з чужинними ознаками на генетичному фоні пшениці м’якої озимої ‘Одеська 267’
О. В. ОХРИМОВИЧ, С. В. ЧЕБОТАР, І. І. МОЦНИЙ

Остання редакція: 2019-08-29

Тези доповіді


Метою роботи було шляхом віддаленої гібридизації та подальших насичувальних схрещувань створити майже ізогенні лінії з окремими чужинними ознаками на генетичному фоні пшениці м’якої озимої сорту ‘Одеська 267’.

На основі амфіплоїдів ПЕАГ (Triticum dicoccum/Aegilops tauschii), ‘АД Жирова’ (T . militinae/Ae. tauschii), T. kiharae (T. timopheevii/Ae. tauschii), а також первинних інтрогресивних ліній Н242/97-1 і Е124/03 (Ttiticale (8x) АД825/T. durumЧорномор’ F3 //H74/90-245) після 10 насичувань рекурентним сортом пшениці м’якої озимої ‘Одеська 267’ та 5 самозапилень були створені майже ізогенні лінії BC10F5. Лінії характеризуються наявністю окремих чужинних ознак, привнесених в один генетичний фон (‘Одеська 267’): опушення листової пластинки зверху та знизу (Hluplow) – від лінії Н242/97-1, опушення колоса (Hgm) – від амфіплоїда ‘АД Жирова’, опушення стебла (Hscl) – від лінії Е124/03, стійкість до листової іржі (Lr42) – від амфіплоїда ПЕАГ. Від амфіплоїда T. kiharae передано одночасно дві зчеплені ознаки – стійкість до листової іржі Lrk та відсутність воскового нальоту (Iwk). Варто зазначити, що опушення стебла, притаманне лінії Е124/03, не спостерігається у її батьківських форм і очевидно привнесене з пилком при перезапиленні. Судячи з високої експресивності ознаки, вона, за припущенням, найбільш ймовірно може походити від Ae. cylindrica, засмічення яким спостерігалося в посівах.


Ключові слова


пшениця м’яка озима; віддалена гібридизація; майже ізогенні лінії; опушення листа; опушення колоса; стійкість до листової іржі

Full Text: PDF