Наукові конференції України, ІV інтернет-конференція молодих учених «Генетика та селекція сільськогосподарських рослин – від молекули до сорту»

Розмір шрифту: 
Молекулярна ідентифікація генів чоловічої цитоплазматичної стерильності у сучасних сортах Allium cepa L.
В. О. ЦВЄТКОВ, Л. Г. ВЕЛИКОЖОН, Б. В. МОРГУН

Остання редакція: 2020-09-18

Тези доповіді


Нині використання явища гетерозису знаходить широке застосування у селекції рослин. Гібриди першого покоління, проявляючи гетерозис, виявляються продуктивнішими, життєздатнішими та швидкорослішими порівняно з батьківськими формами. Проте, створення гібридного насіння цибулі городньої в Україні все ще залишається дуже складним і недостатньо відпрацьованим завданням. Для проведення масового контрольованого запилення, потрібного при створені гібридів і їх насінництві у промислових масштабах, сучасні селекціонери використовують явище чоловічої цитоплазматичної стерильності (ЧЦС). Спочатку робиться пошук донорних особин із певними генами та генотипами, які проявляють стерильність пилку у квітці. Особини із ЦЧС слугують батьківськими формами, а фертильні лінії слугують материнськими. Їх висаджують поруч для того, щоб чоловічі особини запилили жіночі й утворилось гібридне насіння. Отже, для проведення цілеспрямованих схрещувань важливо знати генетичний статус кожної лінії за генами чоловічої цитоплазматичної стерильності.

Метою даного дослідження було генотипувати 26 сортів цибулі ріпчастої (Allium cepa L.), добре адаптованої до культивування в Україні, на наявність химерних мітохондріальних генів orf725, cob та ядерного гена Ms, відповідальних за ЦЧС.


Ключові слова


цибуля городня; ЦЧС; генотипування

Full Text: PDF