Остання редакція: 2017-07-13
Тези доповіді
Найбільш повна реалізація генетичного потенціалу сучасних сортів пшениці озимої можлива за умови сівби високоврожайним насінням. Насіння з пониженою життєздатністю має низьку польову схожість і не забезпечує належної густоти посівів. Сформовані з такого насіння рослини відстають у рості і розвитку, мають нижчу толерантність до абіотичних факторів, що призводить до зменшення їхньої продуктивності. Використання різноякісного насіння обумовлює формування неоднорідного посіву, який характеризується асинхронністю продукційного процесу в деяких рослин, що негативно позначається на врожайності і значною мірою скорочує виробниче життя сорту.
Зважаючи на такі обставини, є необхідним пошук показників, за допомогою яких можна виявляти насіння, здатне в несприятливих умовах середовища забезпечити високий урожай. Однією із перспективних у цьому відношенні властивостей насіння є теплостійкість, яка визначається методом термотестування і характеризує його біологічні властивості.
Нашими експериментальними дослідженнями було встановлено, що формування насіння з високим показником теплостійкості значною мірою залежить від погодних умов, особливо від воскової стиглості до обмолоту. Маса 1000 насінин має складний взаємозв’язок з теплостійкістю. За всіх рівних умов більш крупне насіння в більшості випадків має кращі посівні якості і теплостійкість.
При визначені показника теплостійкості насіння пшениці м’якої озимої сорту Подолянка вирощеного по попереднику кукурудза на зерно залежно від застосування азотних добрив, їх форм та строків внесення, відмічено його зростання від 7 до 26 %. У насіння взятого з варіантів де було внесено азотні добрива підвищувались енергія проростання на 5–11 % та лабораторна схожість – на 5–12 % при його прогріванні, порівняно до контролю з термотестуванням. Найвищу лабораторну схожість 85 % після термообробітку відмічено у варіантах з внесенням азотних добрив КАС (N32-на III е.о.) + КАС (N20-на IV е.о.)+ КАС (N8-наVIII е.о.). Дещо нижчий цей показник був у варіантах за внесення КАС (N60-на III е.о.) і становив 82 %. У вирощеного насіння, взятого з контрольних варіантів (без внесення азотних добрив), показник теплостійкості становив 66 %.
Отже, встановлено, що внесення азотних на добрив підвищує теплостійкість насіння пшениці озимої та позитивно впливає його посівні якості. Тому, для більш об’єктивної оцінки посівних якостей, біологічних та врожайних властивостей насіння, слід використовувати метод термотестування.