Наукові конференції України, IV Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Рослини тютюну Nicotiana tabacum L., що експресують ген desC ціанобактерії вирощенні in vivo в умовах заморозків
Т. М. Кирпа-Несміян

Остання редакція: 2017-07-13

Тези доповіді


Вивчення стійкості рослин до абіотичних стресів є важливим аспектом біотехнології. Жирнокислотний склад мембран є одним з вирішальних чинників, що сприяють підвищенню адаптації мембран рослин. Десатурази – це ферменти, що відповідають за утворення подвійних зв’язків у жирних кислотах (ЖК), та тим самим перетворюють їх з насичених ЖК в ненасичені ЖК. Зі збільшенням частки ненасичених ЖК в складі мембранних ліпідів знижується температура переходу з фази гелю (яка є твердою фазою) в рідкокристалічну.

Метою нашого дослідження було отримати та проаналізувати рослини тютюну, які будуть нести в собі та здійснювати експресію гібридних генів десатураз ціанобактерій.

У роботі використовували рослини Nicotiana tabacum L., що несуть в собі ген ∆9 ацил-ліпідної десатурази ціанобактерії desC під контролем конститутивного 35S промотора вірусу мозаіки цвітної капусти (ВМЦК). Даний ген знаходиться в одній рамці зчитування з геном репортерного білку термостабільної ліхенази licBM3. Як контроль використовували рослини Nicotiana tabacum L. дикого типу та Nicotiana tabacum L., що експресують гібридний ген gfp:licBM3. Завдяки попереднім дослідженням вдалося довести, що рослини тютюну, котрі експресують гібридний ген desC, набагато краще реагують на гіпотермічний стрес порівняно з контролем та відрізняються адаптаційними властивостями. Проте вирощування рослин in vitro може вплинути на їх фізіолого-біохімічні показники, тому завданням даної роботи було перевірити як реагують рослини Nicotiana tabacum L., вирощені in vivo на той самий гіпотермічний стрес.

Досліджували показники активності ферменту супероксиддисмутази (СОД) та рівня виходу електролітів, оскільки СОД зв’язує вільні радикали, а втрата електролітів вказує на пошкодження мембран. Було виявлено, що активність ферменту суперокиддизмутази зросла, а показники виходу електролітів зменшились порівняно з контролем.

Отже, вирощування in vitro рослин Nicotiana tabacum L., що експресують ген desC ∆9 ацил-ліпідної десатурази ціанобактерії Synechoccus vulsanus не має суттєвої різниці з вирощуванням даних рослин  in vivo.

 


Full Text: PDF