Остання редакція: 2017-07-15
Тези доповіді
Запорука високого врожаю – посів здоровим насіннєвим матеріалом. Насіння сільськогосподарських культур служить сприятливим середовищем для різноманітної мікрофлори, яка складається в основному із грибів, бактерій, мікоплазм і вірусів. За ствердженнями Н. А. Наумової (1970), незараженого насіння не існує, так як насіння за хімічним складом є повноцінним живильним середовищем для розвитку багатьох мікроорганізмів, в т.ч. і грибів. З насінням поширюється більше 30 % збудників хвороб сільськогосподарських культур (Строна, 1977; Пересипкін, 1978).
Зараження насіннєвого матеріалу збудниками хвороб проходить в різний час: 1) у період вегетації; 2) під час збирання врожаю; 3) у період зберігання. Захистити рослини від ураження хворобами можна різними методами: селекційним, агротехнічним та хімічним. Селекційними та агротехнічними заходами не завжди можна досягти бажаного ефекту. Вони дозволяють стримати розвиток збудників хвороб, але не дозволяють їх повністю знищити. Тому, без застосування хімічних засобів боротьби із хворобами зернових колосових культур, поки що ми обійтися не можемо. Серед хімічних заходів більш ефективним і екологічно безпечним є передпосівна обробка насіння.
Метою наших досліджень було вивчення впливу протруйників, різних за діючими речовинами, на схожість насіння та ростові процеси рослин пшениці озимої. Унаслідок проведених нами досліджень встановлено, що протруйники позитивно впливають на схожість насіння, формування більш розвиненої кореневої системи, що в кінцевому результаті впливає на нормальний розвиток рослин і формування високого та якісного врожаю.
Протруйники певною мірою можуть впливати на саму рослину, яку вони захищають. Так, препарати триазолової групи за умов низької чи підвищеної вологості при загортанні насіння на глибину більше 5 см можуть затримувати появу сходів. Тому, використовуючи протруйники на основі азолів, необхідно загортати насіння не глибше 3–4 см. У випадку нестачі вологи у посівний період необхідно застосовувати протруйники на основі карбоксину і тираму.
Вивчаючи вплив протруйників на посівні якості та біологічні показники насіння і проростків пшениці озимої сорту ‘Берегиня Миронівська’ у лабораторних умовах, ми втановили, що протруйники, крім захисної дії проти насіннєвої інфекції, здатні підвищувати лабораторну схожість насіння на 1,2–1,5 %. Рослини утворюють добре розвинену кореневу, кількість первинних корінців перевищує даний показник у контрольному варіанті на 0,3–0,5 шт.