Остання редакція: 2017-07-15
Тези доповіді
Найбільш важливою проблемою на сучасному етапі розвитку буряківництва в Україні є підвищенням прибутковості галузі, зміцнення економіки бурякоцукрового виробництва в умовах цінової кон'юнктури світового ринку цукру. Як відомо, важливим елементом інтенсивної технології вирощування сільськогосподарських культур, якої притримуються країни-виробники цукрових буряків, залишається правильний підбір гібридів відповідно до конкретної природно-кліматичної зони.
Оскільки кожен гібрид по різному виражає свій генетичний потенціал у залежності від умов вирощування, доцільно обирати відмінні гібриди в межах одної ґрунтово-кліматичної зони для зменшення ризиків, пов’язаних з нестабільністю погодних умов.
Метою досліджень було проаналізувати показники продуктивності гібридів цукрових буряків ‘Монсан’, ‘Протекта’, ‘Аскета’, ‘Си Белана’, ‘Бізон’, ‘Хайленд’, ‘Протеус’, ‘Глоріанна КВС’, ‘Акація КВС’, які проходили дослідження в трьох ґрунтово-кліматичних зонах на 9 пунктах випробування впродовж 2012–2014 рр. за Методикою кваліфікаційної (технічної) експертизи сортів рослин з визначенням показників придатності до поширення в Україні.
Групування гібридів за спорідненістю здійснили за допомогою кластерного аналізу за методичними вказівками «Статистичний аналіз агрономічних дослідних даних в пакеті Statistica 6.0»
У результаті проведеної кластеризації гібридів цукрових буряків було сформовано 4 кластери: ‘Монсан’ і ‘Протекта’, ‘Си Белана’ і ‘Протеус’, ‘Глоріанна КВС’ і ‘Акація КВС’, ‘Бізон’ і ‘Хайленд’. Подібність даних гібридів між собою свідчить про те, що до їх генотипу залучено приблизно однакові групи генів у результаті селекції, що може також бути наслідком споріднених батьківських компонентів. Утворені кластери, до яких входять гібриди ‘Монсан’ і ‘Протекта’ належать до однієї установи оригінатора – Сингента Кроп Протекшн АГ, Глоріанна КВС і Акація КВС – КВС ЗААТ АГ, Бізон і Хайленд – СЕСВАНДЕРХАВЕ Н.В./С.А. Проте, слід відмітити, що гібриди ‘Си Белана’ і ‘Протеус’ створені різними оригінаторами, а їх подібність зумовлена комплексом господарсько-цінних ознак. Гібриди ‘Монсан’ і ‘Протекта’, що утворюють один кластер знаходяться на більш віддаленій відстані від кластеру, утвореного ‘Бізоном’ і ‘Хайлендом’.
Отже, гібриди, які належать до одного кластеру будуть однаково реагувати на умови вирощування. Виходячи з цього, для зниження ризику несприятливих факторів необхідно обирати найбільш віддалені за досліджуваними показниками гібриди.