Остання редакція: 2017-07-16
Тези доповіді
Збільшення виробництва зерна в Україні є ключовою проблемою. Тому важливо, щоб урожаї зернових культур були стабільно високими. Урожайність і якість зерна пшениці озимої залежить від забезпечення рослин елементами мінерального живлення впродовж вегетаційного періоду. Використання добрив у поєднанні зі стимуляторами росту і мікроелементами суттєво впливає на продуктивність і якість пшениці озимої.
У зв’язку з цим на землях Миколаївської ДСДС ІЗЗ НААН спільно з ТОВ «Караван» у 2013–2014 рр. був закладений польовий дослід щодо вивчення ефективності ряду препаратів у посівах пшениці озимої. Вивчалися органо-мінеральні добрива на основі гумату калія, збагачені мікроелементами із різною концентрацією NPK (Rost-forte зернові та Rost-концентрат), мікродобрива в біологічно активній формі на основі хелатів мікроелементів (Хелатин зернові), суміш амінокислот, монофосфат калію.
Ґрунтовий покрив дослідної ділянки представлений чорноземами південними, який за вмістом рухомих елементів характеризується середнім вмістом азоту, високим фосфору та дуже високим калію. Облікова площа ділянок 25 м2, розмір посівної ділянки (один варіант) – 0,5 га. Агротехніка – загальноприйнята для південного Степу України. Попередник – чорний пар, сорт озимої пшениці – ‘Куяльник’.
Проведені дослідження показали досить високу ефективність застосування органо-мінеральних та мікродобрив під пшеницю озиму: середня урожайність по всіх оброблених варіантах була вищою на 18 % (або на 5,1 ц/га), ніж на контрольних ділянках. Найвищий врожай був отриманий при обробці посівів препаратами Rost-концентрат+Хелатин зернові нормою 0,7+ 1,5 л/га у фази кущіння та прапорцевий лист-колосіння; Rost-концентрат+Хелатин зернові+АК нормою 0,5+1,5 л/га+10 г/га у фази кущіння та прапорцевий лист-колосіння. Рівень урожайності у цих варіантах був статистично однаковим при порівнянні між собою та становив 36,4–37,4 ц/га, але достовірно вищим за врожай на контрольному варіанті на 8,1–9,1 ц/га. У цих же варіантах відзначена й найвища індивідуальна продуктивність рослин.
Отже, проведені нами дослідження показали досить високу ефективність застосування органо-мінеральних та мікродобрив під пшеницю озиму: середня урожайність по всіх оброблених варіантах була вищою на 18 % (або на 5,1 ц/га), ніж на контрольних ділянках. На основі отриманих досліджень можна рекомендувати позакореневе підживлення пшениці озимої у фазу кущіння, прапорцевий лист-колосіння наступними препаратами:
- Rost-концентрат+Хелатин зернові нормою 0,7+1,5 або 0,5+1,0 л/га;
- Rost-концентрат+Хелатин зернові+АК нормою 0,5+1,5 л/га+10 г/га.