Остання редакція: 2017-07-16
Тези доповіді
Цілющі властивості рододендронів здавна відомі в народі. Так, лиски золотистого рододендрона, настояні на 40 % розчині спирту, широко застосовувалися при лікуванні простудних захворювань, як потогінний засіб, при гінекологічних захворюваннях, при ураженні слизових оболонок порожнини рота, ерозіях, як антисептичний засіб, при обмороженнях і т. д. Водні екстракти листків рододендронів застосовують у стоматологічній практиці при захворюваннях ясен, стоматитах. Жителі Сибіру використовують місцеві види рододендронів як сечогінний засіб. Сечогінну дію мають також рододендрони золотистий і понтійський. Рододендрон Адамса нерідко застосовують як інсектицидний засіб для боротьби з міллю. Жовтий рододендрон – сильно отруйна рослина. Він містить ериколін і андромедотоксин, які діють на тварин, подібно до наркотичних речовин.
Впровадження перспективних видів і сортів рододендронів у декоративне садівництво в Україні розпочалося приблизно з початку 80-х років ХХ століття і з кожним роком його обсяги повільно зростають. Проте широкого впровадження та застосування в інших галузях культура на сьогодні не набула. Цьому є кілька причин, які помітно заважають їх впровадженню в нашій країні. Однією з них є недостатня кількість якісного садивного матеріалу. Другою, не менш важливою причиною, є недостатня обізнаність фахівців щодо технології створення та вирощування стійких насаджень рододендронів.
Особливістю ботанічних видів рододендрону є те, що вони розмножуються насінням, тоді як сортові – лише вегетативно – живцюванням, щепленням, відводками та діленням куща. Це, в свою чергу, забезпечує збереження цінних якостей рослин, що не завжди є можливим за насіннєвого розмноження. Проте, варто відмітити, що способи вегетативного розмноження є досить складними, не всім доступними.
Програма наших досліджень передбачала вивчення впливу біологічно активних препаратів та регуляторів росту рослин – Кропмакс, Гуміфілд, Лігногумат калійний на укорінення живців різних видів Rhododendron з метою отримання якісного садивного матеріалу для виробництва лікарської сировини.
Дослідження проводили протягом 2009–2013 років в науково-дослідній лабораторії аналітичних досліджень у рослинництві. Дослід двофакторний: фактор А – види рододендрону – Rhododendron luteum, Rhododendron japonicum, Rhododendron aureum; фактор В – регулятори росту Кропмакс, Гуміфілд, Лігногумат калійний.
Результати досліджень засвідчують, що застосування досліджуваних біологічно активних препаратів та регуляторів росту сприяло підвищенню укорінення порівняно з контрольним варіантом на 30–50 % незалежно від виду рододендрону. Разом з тим, варто відмітити, що використання лігногумату калійного дозволило отримати найвищі показники укорінення на всіх видах рододендрона. При цьому показники укорінення варіювали від 77 % до 83 %.