Наукові конференції України, IV Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Урожайність та якість тритикале озимого в короткоротаційних сівозмінах зони Полісся
В. В. Хохлов

Остання редакція: 2017-07-16

Тези доповіді


У результаті проведеної земельної реформи утворилася велика кількість господарств з різною площею землекористування. У зв’язку із звуженням спеціалізації таких господарств та обмеженим набором культур, виникла необхідність у вивченні та використанні у виробництві короткоротаційних сівозмін. У той же час, у зв’язку із підписанням угоди про асоціацію між Україною та Європейським союзом, надзвичайно актуальним є питання вирощування високоякісної продукції рослинництва.

Дослідження проводились на стаціонарному дослідному полі Інституту сільського господарства Полісся НААН в трипільній і чотирипільній сівозміні із біологічною, рекомендованою, альтернативною та інтенсивною системами удобрення.

За результатами чотирирічних досліджень біологічна система удобрення (солома + сидерат) сприяла істотному приросту врожаю відносно неудобреного контролю на 13 %. Рекомендована система удобрення (гній + NPK) забезпечила отримання врожаю зерна тритикале озимого на рівні 3,55–3,71 т/га. Альтернативна система удобрення, яка передбачає заміну гною місцевими органічними матеріалами, соломою та сидератом, забезпечує урожайність сільськогосподарських культур на рівні рекомендованої системі удобрення (гній + NPK). Найвищий урожай сільськогосподарських культур у сівозмінах сформувався на інтенсивній системі удобрення (гній + NPK 1,5) – 3,94–4,20 т/га.

Визначення якості зерна тритикале озимого показало, що найменша натура зерна у сівозмінах сформувалась на біологічній системі удобрення – 625–629 г/л, а найбільша на рекомендованій системі удобрення – 640–641 г/л. Маса 1000 зерен мінімальна сформувалась на контролі – 46,0–47,3 г, максимальна на інтенсивній системі удобрення – 50,1–51,3 г, те саме стосується і вмісту білку в зерні, відповідно 12,08–12,14 % та 14,02–14,26 %.

За результатами чотирирічних досліджень встановлено, що біологічна система удобрення (солома + сидерат) сприяла отриманню 13 % приросту врожайності зерна тритикале озимого. Альтернативна система удобрення (солома + сидерат + NPK) за виходом продукції не поступається рекомендованій системі (гній + NPK). Максимальний урожай сільськогосподарських культур у короткоротаційних сівозмінах формується на інтенсивній системі удобрення (гній + NPK 1,5).

Найбільші показники натури зерна тритикале озимого формуються на рекомендованій системі удобрення (гній + NPK) – 640–641 г/л, а маса 1000 зерен та вміст білку на інтенсивній системі удобрення (гній + NPK 1,5), відповідно 51,1–51,3 г та 14,02–14,26 %.


Full Text: PDF