Наукові конференції України, IV Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Мікроклональне розмноження високопродуктивних сортів суниці садової (Fragaria ananassa Duch.)
О. В. Субін

Остання редакція: 2017-07-16

Тези доповіді


Створення оздоровлених маточних насаджень суниці садової включає обов'язкове використання in vitrо технології, яка дозволяє отримати вільний від патогенів посадковий матеріал.

Метою досліджень було вивчення впливу гормонального складу поживних середовищ на коефіцієнт розмноження, утворення морфогенного калюсу та процеси ризогенезу рослин-регенерантів.

Для введення в культуру in vitrо в якості вихідного матеріалу використовували фрагменти пагонів з брунькою та розетки сортів ‘Аліна’, ’Світ Енн’, ‘Хоней’ та ‘Ельсанта’. На етапі мікроклонального розмноження експлантати вирощували на поживному середовищі Мурасіге-Скуга (МС) з додаванням різних концентрацій та співвідношень ауксинів і цитокінінів: 1) 0,5 мг/л ІОК (індолілоцтова кислота) + 0,5 мг/л БАП (6-Бензиламінопурин); 2) 1,0 мг/л ІОК + 0,5 мг/л БАП; 3) 1,0 мг/л ІОК + 1,0 мг/л БАП; 4) 2,0 мг/л ІОК + 1,0 мг/л БАП; 5) 1,0 мг/л ІОК + 2,0 мг/л БАП; 6) 2,0 мг/л ІОК + 2,0 мг/л БАП. Максимальний коефіцієнт розмноження для досліджуваних сортів був отриманий при використанні живильного середовища (3) – 1,0 мг/л ІОК + 1,0 мг/л БАП. Середнє значення коефіцієнта розмноження складало: для сорту Аліна – 7,7; Світ Енн – 6,8; Хоней – 7,4; Ельсанта – 5,5.

Для довготривалого зберігання в культурі in vitrо експлантати переносили на живильне середовище МС, що доповнене 0,5 мг/л БАП.

Для отримання морфогенного калюсу фрагменти зав'язі та пелюстки квітки поміщали на гормональне поживне середовище з 0,75 мг/л ІМК (індолілмасляна кислота) + 0,5 мг/л БАП і на середовище з 1,0 мг/л НОК (нафтилоцтова кислота). За 14 діб культивування на першому варіанті поживного середовища спостерігалося інтенсивне утворення морфогенного калюсу із зав'язі.

На етапі ризогенезу було використано декілька варіантів МС з різними концентраціями ауксинів (0,1–1,5 мг/л) та додаванням активованого вугілля. У всіх варіантах спостерігалося активне утворення коренів.

Таким чином, оптимізовано технологію мікроклонального розмноження суниці садової сортів ‘Аліна’, ‘Світ Енн’, ‘Хоней’ та ‘Ельсанта’. Найоптимальнішим поживним середовищем для всіх сортів було МС з додаванням 1,0 мг/л ІОК + 1,0 мг/л БАП. Морфогенний калюс утворюється із фрагментів зав'язі на поживному середовищі 0,75 мг/л ІМК + 0,5 мг/л БАП МС. Для довготривалого зберігання в культурі in vitrо використовувалося середовище 0,5 мг/л БАП МС.

Робота виконувалась на базі лабораторії фітовірусології та біотехнології НУБіП України.


Full Text: PDF