Остання редакція: 2017-07-16
Тези доповіді
Метою досліджень було вивчення впливу гормонального складу поживних середовищ на коефіцієнт розмноження, утворення морфогенного калюсу та процеси ризогенезу рослин-регенерантів.
Для введення в культуру in vitrо в якості вихідного матеріалу використовували фрагменти пагонів з брунькою та розетки сортів ‘Аліна’, ’Світ Енн’, ‘Хоней’ та ‘Ельсанта’. На етапі мікроклонального розмноження експлантати вирощували на поживному середовищі Мурасіге-Скуга (МС) з додаванням різних концентрацій та співвідношень ауксинів і цитокінінів: 1) 0,5 мг/л ІОК (індолілоцтова кислота) + 0,5 мг/л БАП (6-Бензиламінопурин); 2) 1,0 мг/л ІОК + 0,5 мг/л БАП; 3) 1,0 мг/л ІОК + 1,0 мг/л БАП; 4) 2,0 мг/л ІОК + 1,0 мг/л БАП; 5) 1,0 мг/л ІОК + 2,0 мг/л БАП; 6) 2,0 мг/л ІОК + 2,0 мг/л БАП. Максимальний коефіцієнт розмноження для досліджуваних сортів був отриманий при використанні живильного середовища (3) – 1,0 мг/л ІОК + 1,0 мг/л БАП. Середнє значення коефіцієнта розмноження складало: для сорту Аліна – 7,7; Світ Енн – 6,8; Хоней – 7,4; Ельсанта – 5,5.
Для довготривалого зберігання в культурі in vitrо експлантати переносили на живильне середовище МС, що доповнене 0,5 мг/л БАП.
Для отримання морфогенного калюсу фрагменти зав'язі та пелюстки квітки поміщали на гормональне поживне середовище з 0,75 мг/л ІМК (індолілмасляна кислота) + 0,5 мг/л БАП і на середовище з 1,0 мг/л НОК (нафтилоцтова кислота). За 14 діб культивування на першому варіанті поживного середовища спостерігалося інтенсивне утворення морфогенного калюсу із зав'язі.
На етапі ризогенезу було використано декілька варіантів МС з різними концентраціями ауксинів (0,1–1,5 мг/л) та додаванням активованого вугілля. У всіх варіантах спостерігалося активне утворення коренів.
Таким чином, оптимізовано технологію мікроклонального розмноження суниці садової сортів ‘Аліна’, ‘Світ Енн’, ‘Хоней’ та ‘Ельсанта’. Найоптимальнішим поживним середовищем для всіх сортів було МС з додаванням 1,0 мг/л ІОК + 1,0 мг/л БАП. Морфогенний калюс утворюється із фрагментів зав'язі на поживному середовищі 0,75 мг/л ІМК + 0,5 мг/л БАП МС. Для довготривалого зберігання в культурі in vitrо використовувалося середовище 0,5 мг/л БАП МС.
Робота виконувалась на базі лабораторії фітовірусології та біотехнології НУБіП України.