Наукові конференції України, IV Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Морозостійкість озимих зернових культур за різних способів оцінки в природних екстремальних умовах
С. М. Парфенюк, В. І. Дубовий

Остання редакція: 2017-07-16

Тези доповіді


В окремі роки пошкодження посівів набуває катастрофічного характеру. Така ситуація вимагає пошуку нових або удосконалення існуючих способів оцінки морозо-, зимостійкості озимих зернових культур.

Проморожування рослин озимих зернових культур в камерах штучного клімату є енергозатратним і об’єм оцінки селекційного матеріалу обмеженим, в зв’язку із цим нами було поставлено за мету запропонувати селекційній практиці енергоощадні способи оцінки морозостійкості рослин озимих зернових культур в природних екстремальних умовах.

Дослідження проводили в умовах Полісся (Житомирський національний агроекологічний університет, 2011–2016 рр.). Ґрунтові ванни довжиною 300 см, шириною 100 см і висотою 50 см, наповнені звичайним орним шаром ґрунту, розміщували на висоті 50 см над поверхнею землі, на відповідних підставках. У третій декаді вересня в них висівали сорти озимих зернових культур по 50 насінин у кожному рядку через 1,5 см із міжряддям 7 см.

Рослин підраховували після припинення вегетації (восени) і при її відновленні (весною).

Дослідження проводили з 44 сортами озимої пшениці, 38 – озимого тритикале, 5 – озимого жита.

На основі узагальнення температурних параметрів повітря в умовах Полісся України слід відмітити, що мінімальні температури повітря впродовж 12 днів сягали іноді мінус 25,0 оС і нижче, що і призвело до повної загибелі рослин озимої пшениці у спеціально створених природних екстремальних умовах (грунтові ванни).

Щодо динаміки перезимівлі озимих зернових культур слід відмітити, що серед сортів озимого тритікале виділилися два сорти (‘Цекад 90’ та ‘Сірс 57’). Із з 38 сортів тритікале, що вивчалися, перезимували окремі рослини 11 сортів, а з 5 сортів жита перезимували рослини 4 сортів. Усі сорти озимої пшениці загинули.

В 2014–2016 рр. вивчали морозостійкість набору сортів пшениці озимої, озимого тритікале, озимого жита в поліетиленових циліндрах об’ємом 5 дм3, використовували дерново-опідзолений ґрунт. У кожний циліндр висівали по 25 рослин, всього вивчали 22 сорти. Посів провели в оптимальні строки для даної зони – 22.09.2014 р. Не дивлячись на те, що зерно було щуплим маса 1000 зерен якого становила 25–30 г, насіння цих колосків дали повноцінні сходи при висіві їх необмолоченим колоссям на вегетаційній площадці.

Вивчення методів екологічної оцінки за морозо- та зимостійкістю озимих зернових культур в умовах Полісся показало, що органічне поєднання створених провокаційних температурних фонів з польовими сприятиме ефективній оцінці та добору рослин, потомства яких можуть бути вихідним матеріалом у створенні нових морозо-, зимостійких сортів. В умовах кліматичних змін та економічної кризи запровадження таких методів оцінки дасть можливість суттєво покращити результативність екологічної селекції.


Full Text: PDF