Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Стійкість гібридів кукурудзи проти пухирчастої сажки в умовах Правобережного Лісостепу України
С. О. Газієва

Остання редакція: 2017-04-29

Тези доповіді


Кукурудза є однією з найбільш високопродуктивних злакових культур універсального призначення, яку вирощують для продовольчого, кормового і технічного використання. На території України найбільш поширеними і шкідливими є сажкові хвороби кукурудзи.

Головний шлях збільшення виробництва зерна – це постійне підвищення урожайності за рахунок впровадження стійких проти хвороби гібридів та застосування агротехнічних та біологічних методів. Створення і впровадження у виробництво стійких сортів проти хвороб дозволить значно обмежити використання хімічних препаратів і цим знизить забруднення довкілля.

Сажкові захворювання зустрічаються практично в усіх регіонах вирощування кукурудзи. Пухирчаста сажка (Ustilago zeae Unger) виявляється на качанах, стеблах, листках і повітряних коренях у вигляді здуттів різної величини (у діаметрі до 15 см і більш).

Вивчення симптомів Пухирчастої сажки проводили в 2015 і 2016 роках, на фітопатологічній дільниці Агрономічної дослідної станції. Організація органічних заходів даної культури (підготовка ґрунту, посів, догляд за посівом) здійснювалася у відповідності програми робочих досліджень для Правобережного Лісостепу України. Погодні умови на період постановки дослідів були оптимальними. Дослід проводили на постійній інфекційній ділянці, яку створювали шляхом внесення хламідоспор в ґрунт з розрахунку 2–3 гр. спор на 1 кв. м. Зараження ділянки проводили весною після оранки і мілкої оброби (боронування, культивація). Розмір облікової ділянки – 4,2 м. кв. в 4-х разовому повторенні. На ділянках кожного гібриду відмічали початок і повні сходи. Обліки ураження проводили у фазі стиглості. Для визначення шкодочинності проводили аналіз урожаю. Висоту рослин і середню масу качана. Для цього за 1–2 дні до збирання вимірювали висоту 15 рослин у кожному повторенні (5 здорових і 10 хворих рослин). Середню висоту рослин (см) визначали шляхом ділення суми всіх даних вимірів на кількість облікових рослин. Середню масу качанів визначали шляхом ділення маси зібраних з усіх повторень качанів на їх кількість. В дослідження було включено 30 гібридів кукурудзи.

В результаті проведених досліджень із 30 шт. вивчаємих гібридів кукурудзи нами було виділено 7 шт., які переважали за стійкістю проти пухирчастої сажки. Так, імунним гібридом кукурудзи до пухирчастої сажки був виявлений сортозразок Ріст СВ. (середні дані за два роки). Крім того, в 2015 було виявлено імунний сортозразок Ортиця 137, а в 2016 році сортозразок КМТ. З високою стійкістю до 5 % (Бал іммунності 8) були віднесені сортозразки Пустоварівський 280 СВ, Хотин-ДБ, Цукрова, Лоториця. Найбільш сильно уражувалися сортозразки гібридів кукурудзи МС- 481, М 92- СВ, М- 222 МВ, М 325 – МВ, 366 – МВ, К 4 МВ, М 985 ЗС, М 124 СВ. Їх процент ураження складав від 10,8 до 19,9 %. Решта сортозразків займала проміжне становище від 5,0 до 10,0 % ураження.


Full Text: PDF