Остання редакція: 2017-04-30
Тези доповіді
Нут (Cicer arietinum) заселяють і пошкоджують, як спеціалізовані, так і багатоїдні шкідники: бобова (акацієва) вогнівка, горохова попелиця, гороховий зерноїд, а також поліфаги ковалик посівний та бавовникова совка та інші фітофаги.
Так бобова вогнівка (Etiella zinckenella Tr.) розвивається у двох поколіннях, у кожному поколінні частина гусениць діапазує. Зимують гусениці в коконах у ґрунті на глибині до 3 см. На весні заляльковуються, а на прикінці травня – на початку червня вилітають метелики першого покоління. Самиці відкладають 200-250 яєць, в окремих випадках – понад 500. Характерною ознакою пошкодження бобів бобовою вогнівкою є цілком об’їдені або частково прогризені зерна та наявність всередині екскрементів гусениці, оповитих павутинкою. Не менше третини гусениць переходить при живленні з одного боба в інший.
Встановлено, що горохова попелиця – Acyrthosiphon pisum Harr. Розвивається в 4-10 поколіннях. Зимують запліднені яйця на прикореневих частинах багаторічних культурних та диких бобових травах. Тривалість життя попелиць – 3-4 тижні, середня плодючість – від 57 до 114 личинок. На молодих рослинах попелиці розосереджуються невеликими осередками на верхніх листках, на суцвіттях, ніжних стеблах та на плодах. Відчутної шкоди завдають при заселенні верхівки стебел на початку цвітіння, при цьому ріст стебел затримується, вони стають укороченими та набувають потворної форми, листки злегка скручуються, а плоди залишаються недорозвиненими. Живлення попелиць пригнічує ріст рослин, зменшує масу рослин, кількість бобів і значно негативно впливає на масу зерна нуту.
У ковалика посівного (Agriotes sputator), зимують жуки в ґpунті у лялечкових колиcочкaх, нa глибині 100 cм, личинки pізних віків – нa глибині 50-80 cм. Дpотяники мігрують у гpунті і pозвивaютьcя 3-4 pоки. Личинки, які відpоджуютьcя нaпpикінці тpaвня – нa почaтку чеpвня, живлятьcя коpінцями, пошкоджують насіння і підземні cтебла.
В останні роки ці фітофаги місцями заселяють до 47% рослин, а гороховий зерноїд щорічно пошкоджує від 2 до 6% нуту, що свідчить про нагальну актуальність захисту культури від фітофагів.