Остання редакція: 2017-05-01
Тези доповіді
Гриб Sclerotinia sclerotiorum de Bary є розповсюдженим фітопатогеном із широко трофічною спеціалізацією. Зокрема в різних країнах світу виявлено, що він уражує понад 400 видів рослин (Boland G.J., Hall R., 1994), які відносяться до різноманітних ботанічних родин. Наявність у життєвому циклі патогену анаморфної та теліоморфної стадій забезпечує його поширення в природних умовах у період вегетації рослин. Формування грибом склероціїв дозволяє йому переносити несприятливі погодні умови та зберігати життєздатність багато років. Аналіз сучасної вітчизняної наукової літератури свідчить про обмаль інформації щодо уражуваності різних рослин грибом S. sclerotiorum. Водночас основні зернобобові та олійні культури є його рослинами-живителями на котрих проявляється біла гниль.
Метою наших досліджень було встановити поширення гриба S. sclerotiorum на зернобобових (горосі, сої, люпині білому, квасолі, сочевиці, виці) і олійних культурах (ріпаку озимому, гірчиці білій, соняшнику) в умовах вегетаційного періоду 2016 року. Польові дослідження проводили на дослідному полі кафедри фітопатології ім. акад. В. Ф. Пересипкіна в умовах відокремленого підрозділу Національного університету біоресурсів і природокористування України «Агрономічна дослідна станція». У випадку нетипових симптомів білої гнилі аналіз зразків рослин та діагностику хвороби здійснювали у проблемній науково-дослідній лабораторії «Мікології і фітопатології» кафедри фітопатології з використанням загальноприйнятих методик.
У результаті проведених обстежень під час вегетаційного періоду 2016 року нами виявлено ураження грибом S. sclerotiorum рослин гороху, сої, квасолі, сочевиці, ріпаку озимого, гірчиці білої та соняшнику. На зернобобових культурах хвороба проявлялася на всіх надземних органах рослин. Її поширення становило: на горосі – 21 %, сої – 2 %, квасолі – 3 %, сочевиці – 5 %. На ріпаку озимому та гірчиці білій нами виявлено стеблову форму хвороби. Кількість уражених рослин становила відповідно 3 та 9 %. На соняшнику хвороба проявлялася у формі прикореневої гнилі (2 %) та кошикової гнилі (3 %).
Отже, у результаті моніторингу ураження грибом S. sclerotiorum зернобобових і олійних культур в умовах вегетаційного періоду 2016 року нами виявлено проявлення білої гнилі на рослинах гороху, сої, квасолі, сочевиці, ріпаку озимого, гірчиці білої та соняшнику. Для ефективного контролю хвороби необхідне подальше її вивчення та аналіз факторів, що впливають на уражуваність рослин.