Наукові конференції України, V Міжнародна нпк молодих вчених "Селекція, генетика та технології вирощування сільськогосподарських культур"

Розмір шрифту: 
Динаміка водного і поживного режиму ґрунту в посівах сорго залежно від його обробітку і деструкторів стерні
Ю. О. Сергєєва

Остання редакція: 2017-05-02

Тези доповіді


Проблеми підвищення продуктивності землеробства в південному регіоні України суттєво ускладнюється несприятливими гідрометеорологічними умовами, насамперед, значним дефіцитом вологозабезпечення.

У складних агрокліматичних умовах у цій зоні кукурудза та інші ярі зернові культури часто не в змозі сформувати високі і стабільні врожаї. У таких посушливих регіонах найбільш перспективними стають соргові культури, які активно використовують інсоляцію і фотосинтетичні ресурси та найбільш адаптовані до дефіциту вологи. За умови дотримання технології вирощування соргові культури завжди забезпечують стабільний врожай. Сорго зернове за своїми ознаками є кращим серед ярих зернових культур, яке найменш вибагливе і найбільш пристосоване до умов дефіциту вологи, що ставить його на перше місце при вирощуванні в посушливих районах країни. Для досягнення поставленої мети був закладений польовий трифакторний дослід за схемою: фактор А – гібриди: ранньостиглий (105–110 днів); середньоранній(115–120 днів); фактор В – способи основного обробітку ґрунту: полицевий глибокий (25–27 см); безполицевий глибокий (25–27 см); безполицевий мілкий (12–14 см); фактор С – деструктори рослинних залишків: контроль; Біодеструктор стерні – 2 л/га; Екостерн – 1,5 л/га; Органік – баланс – 1,0 л/га; Біонорм – 1,5 л/га; Деструктор целюлози – 0,5 кг/га;

Запаси продуктивної вологи у посівах сорго були достатніми для ефективної діяльності мікрофлори та росту і розвитку рослин лише у першій половині їх вегетації. Вищими вони були у варіанті з обробкою соломи препаратами Органік-баланс, Екостерн і Деструктор целюлози. Кількість нітратів в орному шарі ґрунту на початку вегетації сорго була вищою за обробки соломи препаратом Екостерн – 64,5 мг/кг і на 11,3–13,7 мг/кг меншим у варіантах із застосуванням препаратів Органік-баланс, Біонорм і Деструктор стерні. В подальшому істотну перевагу мав варіант із застосуванням препарату Органік-баланс. Нітрифікаційна здатність ґрунту менше залежала від мікробних препаратів. При цьому на початку вегетації сорго нітрифікаційна здатність була вищою – 160,3–167,7 мг/кг при застосуванні препаратів Біодеструктор стерні, Екостерн і Деструктор целюлози, що на 9,0–16,4 мг/кг перевищувало інші варіанти. Наприкінці вегетації вищу нітрифікаційну здатність забезпечило застосування препаратів Деструктор целюлози, Біонорм та Органік-баланс – 163,0–169,7 мг/кг ґрунту.


Full Text: PDF