Остання редакція: 2020-04-20
Тези доповіді
Світовий ринок кожного року поповнюють нові маловідомі культури розширюючи асортимент і перспективи закріплення на ринку. Як мій погляд широкої культури споживання культури батату в Україні немає, тому ринок вільний. Наразі у світі відомо понад 7000 сортів батату. Відомими є ʻАфганецьʼ, ʻБілий НБСʼ, ʻВінницький рожевийʼ, ʻБеттіʼ, ʻБонітаʼ, ʻБорегардʼ, ʻДжорджія Джетʼ, ʻМаньчжурськийʼ, ʻМурасакаʼ, ʻТайнунг-65ʼ, ʻРубін Кароліниʼ, ʻПорто-Амареллоʼ та інші. Строк дозрівання становить 90‑100 діб. Залежно від сорту батат буває білим, жовтим, лимонним, рудим, рожевим, кремовим, червоним, фіолетовим, вишневим, а за формою – видовженим, грушоподібним, і «пузатим» майже овальної форми. Колір говорить про вміст деяких корисних речовин (бульби рудого кольору містять більше каротину, а фіолетові – антоціанів). Фіолетові сорти: ʻДінгес Перплʼ, ʻМолокайʼ, ʻСтокс Перплʼ та ʻОкінавськийʼ, вважаються найкориснішими.
Попит на батат зростає, і не тільки у США чи Північній Європі. Але навіть у Британії, про яку говорять, як про один із найбільш динамічно зростаючих ринків, імпорт цього овоча становить усього 84 тис. т. на рік, тобто близько 1,5 кг на душу населення. Та й в Україні, попри те, що ціна з полиці удвічі перевищує ціну з поля, не всі торгівельні мережі охоче беруть в реалізацію. Україна має чималі перспективи наповнювати не тільки внутрішній, і зовнішні ринки за відповідної якості продукції. Адже значну частку в собівартості займає ручна праця, а у нас вона дешевша, ніж у Європі. Розвиток переробки, ще більше розширить ринок збуту, адже вже наразі сировину батату закуповують міжнародні гіганти харчової промисловості, виготовляючи з неї різноманітні чіпси, сушені палички й порошки, заморожують батат і навіть випускають батат-фрі.
В чому ж переваги споживання батату. На смак це скоріше солодкий гарбуз. Тому проаналізуємо детальніше, харчова цінність батату (на 100 г продукту): білки – 2 г; харчові волокна – 1,3 г; зольні речовини – 1,2; вуглеводи – 13,8‑14,6; крохмаль – 7,3; калорійність 59‑61 ккал. Бульби містять біологічно ціні нутрієнти (на 100 г сирого продукту): В1 (0,15‑0,2 мг), В2 (0,05); В3 (0,6); РР (ніацін) – 0,93; С (23); А (0,3 мг). Наявні і легкозасвоювані мінеральні речовини: кальцій (34 мг), фосфор (49 мг), калій (397 мг), залізо (1 мг) і магнію (28 мг/ 100 г).
Цікаво відзначити, що в солодкій картоплі містяться природні протизапальні сполуки, дослідження, проведені на тваринах, показали зменшення запалення в нервовій тканині і мозку. Наявність підвищеного вмісту калію – нормалізує кров’яний тиск. Наявність активних вітамінів С і А, сприяє покращенню роботи імунної системи. Вітамін А також зміцнює здоров'я шкіри, зору і функції органів.
Зважаючи на вище викладену інформацію, споживання даної культури є однозначно корисним, а виробництво перспективним.