Наукові конференції України, VIII МН-ПК молодих вчених і спеціалістів "СЕЛЕКЦІЯ, ГЕНЕТИКА ТА ТЕХНОЛОГІЇ ВИРОЩУВАННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР"

Розмір шрифту: 
ОСОБЛИВОСТІ ДІАГНОСТИКИ КОМПЛЕКСУ ШКІДЛИВИХ ОРГАНІЗМІВ НА НАСІННІ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР У ЛІСОСТЕПУ УКРАЇНИ
Л. В. Гуменюк

Остання редакція: 2020-04-20

Тези доповіді


Своєчасна фітосанітарна і якісна оцінка насіння зернових, технічних та інших культур є основою, що забезпечує одержання високих і стабільних урожаїв пшениці, кукурудзи, сої, соняшнику, ріпаку, ячменю та інших культур. Із насінням місцями розповсюджуються як поширені, так і карантинні збудники хвороб, що вірогідно сприяють зниженню врожайності районованих і перспективних сортів та гібридів сільськогосподарських культур.

В 2017‑2019рр. у насінні основних польових культур виявлені комплекс патогенів, що мають епіфітотичне значення, головним чином, на перших етапах органогенезу рослин із особливостями біології збудників, що розвивалися як за несприятливих умов, так і при порушенні технологій вирощування культурних рослин.

Доцільно відмітити, що серед основних розповсюджених і небезпечних хвороб через насіння поширюються як представники збудників грибів, так і бактерій та вірусів. При цьому, перевага для визначених понад 70% збудників проявлялася у скритій формі ураження генеративних органів сформованих, як правило, у польових умовах. Це свідчить про важливість оптимізації технологій вирощування насіння із діагностикою розвитку та поширення комплексу шкідливих організмів на усіх етапах формування врожаю. Особливого значення набувають вивчення біологічних особливостей шкідливих організмів із визначенням видового їх складу та моделюванням динаміки розвитку у часі та просторі.

Актуальним є проведення моніторингу комплексу шкідливих видів організмів із оцінкою чинників, що сприяють їх розмноженню на селекційно-генетичному рівні із використанням новітніх методів аналізу фізіологічного стану поширених видів організмів. Нагальним є використання прогресивних спеціальних фітопатологічних, ентомологічних, акарологічних та інших методів із залученням до експертизи фахівців спеціальності 202 «Захист і карантин рослин».

В останні роки при експертизі понад 2100 зразків насіння зернових колосових культур виявлені збудники як сажкових хвороб, так і фузаріозу, а у насінні соняшнику окремі види збудників гнилей. Заслуговує на увагу, що у насінні сої превалювали три види бактеріозів. Характерно, що на насінні пшениці та ячменю відмічені і представники окремих видів членистоногих.

Таким чином, комплексний аналіз насіння на визначення насіннєвої інфекції є ефективним заходом попередження розповсюдження комплексу шкідливих організмів, що передаються через насіннєвий матеріал. Це сприяє стабілізації врожаїв польових культур як с кількісної, так і з якісної точки зору із обґрунтованим застосуванням засобів протруєння насіння.


Full Text: PDF