Наукові конференції України, VIII МН-ПК молодих вчених і спеціалістів "СЕЛЕКЦІЯ, ГЕНЕТИКА ТА ТЕХНОЛОГІЇ ВИРОЩУВАННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР"

Розмір шрифту: 
СТАН ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ОВОЧІВНИЦТВА В УКРАЇНІ
Н. О. Кобиліна

Остання редакція: 2020-04-20

Тези доповіді


Овочі відіграють важливу роль в харчуванні людини. Вони багаті на вітаміни, клітковину та мінерали. Значна кількість флавоноїдів, що міститься в них (цибуля, часник, капуста, зелені листові овочі та ін.) є сильними антиоксидантами. Особливе значення вони мають в профілактиці утворення злоякісних пухлин, укріплюють стінки артерій, мають антивірусну дію, пом'якшують симптоми алергічних реакцій, допомагають понизити артеріальний тиск і протидіють утворенню тромбів, знижують рівень холестерину в крові.

У світі вирощують близько 600 видів овочевих культур, крім цього, ще 900 видів люди використовують як овочі та зелень. Українські овочівники вирощують майже 40 видів, городники ‑ втричі більше завдяки малопоширеним видам. Раціон сучасної людини на четверть складається з овочів. Щорічно впродовж останнього часу на одну особу виробництво овочів становило близько 220 кг. За даними аналізу інформації Державної служби статистики виробництво овочевої продукції на одну особу за рік складає у 2016 році ‑ 163,7 кг, 2017 році ‑ 159,7 кг, 2018 році ‑ 163,3 кг. Населення розвинених країн овочів споживає ще більше. Широкий асортимент цієї продукції та сприятливі природно-кліматичні умови для її виробництва в Україні дають можливість задовольняти потреби вітчизняних споживачів у повному обсязі за рахунок власних ресурсів. Україна входить до числа провідних світових виробників овочів.

Розвиток овочівництва в Україні базується на використанні нових сортів і гібридів овочевих культур інтенсивного типу, що мають високу продуктивність та якість продукції, придатні для механізованого збирання, адаптованих до умов вирощування. На сьогодні під овочеві культури щороку відводять 440-447 тис. га (2016‑2018 рік) сільськогосподарських угідь, виробництво овочевої продукції становить 9415, 9286, 9440 тис. т відповідно). Основними регіонами виробництва овочів в Україні є Вінницька, Дніпропетровська, Донецька, Київська, Львівська, Луганська, Одеська, Полтавська, Херсонська, Харківська області.

Для сільгоспвиробників на сьогодні є достатньо великий вибір сортів і гібридів та перевагу потрібно віддати більш продуктивному, більш адаптованому до умов господарства сорту чи гібриду. Одним з механізмів вирішення проблеми забезпечення якісною овочевою продукцією населення України є забезпечення сільгоспвиробників насінням овочевих культур, адаптованих до умов вирощування. Тому важливо використання в галузі овочівництва сортів овочевих культур, створених українськими селекціонерами. Це актуально для всіх регіонів України: розширення виробництва овочів дозволить підвищити прибутковість аграрного сектору, зменшити частку та навіть замінити імпорт овочами власного виробництва.


Full Text: PDF