Остання редакція: 2020-04-21
Тези доповіді
Відомо, що при зберіганні в овочесховищах України втрати плодів овочів можуть сягати від 20 до 30−35%. Такі втрати спонукають до пошуку альтернативних методів захисту плодів, зокрема біологічних.
A. calcoaceticus ІМВ B−7241 та N. vaccinii ІMВ B−7405 вирощували в рідкому середовищі з етанолом та відпрацьованою соняшниковою олією відповідно. В якості препаратів для обробки овочів використовували супернатант з концентрацією ПАР 0,25−0,5 г/л. Солодкий перець ʻКолобокʼ та брюссельську капусту ʻЛонг Айлендʼ без видимих пошкоджень обробляли зануренням в супернатант на 5 хв, за контроль виступала обробка водою.
Встановлено, що кількість бактерій на поверхні перців після одно- і двократного використання супернатанту A. calcoaceticus ІМВ B−7241 з концентрацією ПАР 0,5 г/л становила 110−132 КУО/мл і була в 5−6 разів нижчою порівняно з чисельністю на поверхні митих водою овочів. Зменшення концентрації ПАР у супернатанті удвічі (до 0,25 г/л) супроводжувалося деяким зниженням його ефективності. Разом з тим незалежно від концентрації ПАР у супернатанті навіть після трикратного його використання чисельність бактерій на поверхні перців була в 3 рази нижчою, ніж після миття овочів водою. Зазначимо, що кількість грибів на поверхні солодкого перцю за всіх варіантів обробки була в 4−5 разів нижчою, ніж бактерій.
На наступному етапі досліджували можливість трикратного використання для обробки солодкого перцю та брюссельської капусти супернатанту N. vaccinii IMВ B−7405 з концентрацією ПАР 0,5 г/л. Одержані результати показали високу ефективність такого препарату ПАР для обробки цих овочів. Так, після двократного використання супернатанту кількість бактерій на поверхні перцю була відповідно у 6,3 і 8,9, а грибів – у 6,7 і 8,5 разів нижчою, ніж після миття овочів водою. У разі трикратного використання супернатанту чисельність мікроорганізмів на поверхні овочів була дещо вищою, ніж після одно- і двократного його застосування, проте нижчою, ніж після миття водою.
Візуальне спостереження за перцями в процесі їх зберігання після обробки супернатантом A. calcoaceticus IMВ B−7241 та N. vaccinii IMВ B−7405 показало, що навіть на 21-у добу не було виявлено ознак їх псування, на відміну від необроблених і митих водою овочів, де псування розпочалось після першого тижня.
ПАР A. calcoaceticus IMВ B−7241 та N. vaccinii ІMВ B−7405 як препарати для обробки плодів з метою подовження терміну їх проявляють високу антимікробну активність у низьких концентраціях.