Наукові конференції України, Х МН-ПК молодих вчених і спеціалістів "СЕЛЕКЦІЯ, ГЕНЕТИКА ТА ТЕХНОЛОГІЇ ВИРОЩУВАННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР"

Розмір шрифту: 
ЕУТІПІОЗ ВИНОГРАДУ, ШКІДЛИВІСТЬ І СУЧАСНІ МЕТОДИ ЙОГО ДІАГНОСТИКИ
Н. І. Ніколаєва

Остання редакція: 2022-06-15

Тези доповіді


Еутіпіоз або усихання рукавів – хвороба провідних судин винограду, грибкове захворювання, яке є одним із найшкідливіших і викликається збудником Eutipa lata. Вперше цю хворобу було виявлено в Австралії у 1975 році і на теперішній час є основним захворюванням винограду в цій країні (Wichs, 1975). У 1977 р. еутіпіоз було виявлено у Франції. Зараз це захворювання уражує великі площі виноградників у всьому світі та є причиною зниження довговічності виноградних насаджень. Найбільш типові симптоми цієї хвороби – це сильна затримка росту, яка розвивається на одному або декількох рукавах куща, які зазвичай гинуть. Навесні, коли нормальні пагони досягають у довжину 30-40 см, уражені мають від ¼ до ½ цієї довжини і мають короткі міжвузля. Незважаючи на те, що на початку сезону грона на цих пагонах такі ж, як і на здорових, після цвітіння вони всихають і в результаті врожай знижується на 15-32%. При сильному ураженні врожай може знизитися до 62-94%. У 1980 р. еутіпіоз був зафіксований в Україні.

Ідентифікацію збудника цієї хвороби проводять шляхом виділення його на штучних живильних середовищах за морфологічними ознаками міцелію. Цей метод вимагає багато часу (1-2 місяці), а присутність великої кількості сапрофітних мікроорганізмів у ураженій еутіпіозом лозі ще більше ускладнює діагностику та ідентифікацію E. lata.


Full Text: PDF