Остання редакція: 2023-05-29
Тези доповіді
У збільшенні виробництва високоякісного продовольчого зерна в Україні велике значення має, поряд із пшеницею озимою, і пшениця яра. Проте, завдяки значним досягненням вітчизняної і світової селекції у створенні високопродуктивних сортів пшениці озимої, площі під ярою поступово стали зменшуватись і її висівали на незначних площах як страхову культуру. Але останнім часом відмічено розширення площ посівів пшениці ярої, які нині становлять 150–180 тис. га. У виробництві поширені два види пшениці ярої: м’яка (Triticum aestivum) і тверда (Triticum durum). У посівах переважає м’яка пшениця, а тверда займає 10–15% площі посівів пшениці ярої.
Зерно пшениці ярої має високі хлібопекарські і круп’яні якості, містить більше білка (14–16% – м’яка і 15–18% – тверда) і клейковини (28–40%), ніж зерно пшениці озимої. Зерно пшениці ярої використовують для випікання якісного хліба, виробництва кращих сортів макаронів, манної крупи. Крім того пшениця яра має і кормове значення. З неї виготовляють цінні комбікорма, а також використовують як солому. Пшениця яра – цінна страхова культура для пересіву загиблих посівів пшениці озимої унаслідок несприятливих умов зимівлі.
Наразі до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні занесено 61 сорт пшениці м’якої ярої і 23 сорти пшениці твердої ярої. Потенціал нових сортів пшениці ярої складає 7–8 т/га. Серед них на велику увагу заслуговують сорти Миронівського інституту пшениці імені В.М. Ремесла: пшениця м’яка яра – 'МІП Візерунок', 'МІП Олександра', 'МІП Світлана', 'Божена', 'Оксамит Миронівський', 'Дубравка', 'МІП Злата', 'Провінціалка', 'Панянка', 'Сімкода Миронівська', 'Струна Миронівська', 'Елегія Миронівська'; тверда яра – 'МІП Магдалена', 'МІП Райдужна', 'Діана', 'Тера', 'Жізель', 'Ізольда'. Варто відмітити досягнення у селекції пшениці ярої селекціонерів ІР ім. В.Я Юр’єва: 'Харківська 39', 'Спадщина', 'Ксантія', 'Деміра', 'Голіковська', 'Юніка', 'Улюблена', 'Барвиста'. Заслуговують на велику увагу і сорти ННЦ «Інститут землеробства НААН» – 'Рання 93', 'Недра', 'Кайдашиха', 'Ярина' та ін.
Варто зазначити, що сучасні сорти пшениці ярої мають низку цінних ознак: стійкі до вилягання, стійкі до посухи та обсипання, стійкі до проростання зерна на пні. Вони володіють високою та середньою груповою стійкістю проти найбільш поширених хвороб листя та колосу. За сучасних технологій вирощування оптимально поєднують високі врожаї з відмінною якістю зерна.