Наукові конференції України, ХI МН-ПК МОЛОДИХ ВЧЕНИХ І СПЕЦІАЛІСТІВ "СЕЛЕКЦІЯ, ГЕНЕТИКА ТА ТЕХНОЛОГІЇ ВИРОЩУВАННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР"

Розмір шрифту: 
ОЇДІУМ ВИНОГРАДУ В УМОВАХ СТЕПУ УКРАЇНИ
С. П. Гармаш, Д. Т. Гентош

Остання редакція: 2023-06-07

Тези доповіді


У сучасних умовах оїдіум (або справжня борошниста роса) є одним із основних захворювань винограду. Хвороба зустрічається у всіх зонах вирощування винограду та призводить до суттєвих втрат врожаю.

Збудник - Uncinula necator Burr. (сумчаста стадія, телеоморфа) Oidium tuckeri Berk. (конідіальна стадія, анаморфа) класу Ascomycetes, порядку Erysiphales, є фітопатогенним біотрофом, тобто паразитує тільки на живих тканинах виноградної рослини, і основні етапи її життєвого циклу тісно взаємопов'язані з розвитком рослини-господаря.

Весною в міцелії утворюються короткі ланцюжки конідій. Вони легко поширюються вітром, викликаючи первинне зараження рослин у вигляді ніжного сірувато-білого нальоту. Наліт утворюється зазвичай на верхній стороні листка - спочатку у формі невеликих окремих плям, які згодом зливаються і покривають листкову пластинку. Уражене листя скручується і поступово засихає. Сумчаста стадія гриба проявляється восени на верхній та нижній стороні листя та на пагонах. Оптимальна температура для розвитку оїдіуму  20–25°С і наявність крапельної вологи. Загалом за час вегетації винограду у збудника оїдіуму розвивається до 15-20 інкубаційних періодів.

Full Text: PDF