Наукові конференції України, ХI МН-ПК МОЛОДИХ ВЧЕНИХ І СПЕЦІАЛІСТІВ "СЕЛЕКЦІЯ, ГЕНЕТИКА ТА ТЕХНОЛОГІЇ ВИРОЩУВАННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР"

Розмір шрифту: 
СПОСІБ ВИВЧЕННЯ ПРОДУКТИВНОСТІ ГІБРИДІВ ЦУКРОВИХ БУРЯКІВ, СТВОРЕНИХ НА ОСНОВІ БАГАТОНАСІННИХ ЗАПИЛЮВАЧІВ ВЕРХНЯЦЬКОЇ СЕЛЕКЦІЇ
О. В. Дубчак, Л. Ю. Паламарчук

Остання редакція: 2023-06-07

Тези доповіді


В селекції цукрових буряків на гетерозис, особливе місце займає створення комбінаційно-здатних багатонасінних запилювачів (БЗ) з фертильним пилком та одержання на їх основі експериментальних гібридів. Важливо, щоб отримані гібриди, відповідали світовим стандартам за рівнем урожайності та якості продукції. Забезпечення таких параметрів урожаю потребує поєднання високої потенційної продуктивності й генетично обумовленої стійкості та пристосованості до умов вирощування різних ґрунтово-кліматичних зон.

Метою дослідження було створення високопродуктивних гібридів цукрових буряків, шляхом комбінування кращих багатонасінних батьківських компонентів верхняцької селекції з однонасінними материнськими формами іншого походження та вивчення їх продуктивності в кліматичних умовах різних зон бурякосіяння України.

Застосували широко відому в Україні і за її межами методику екологічного сортовипробування за селекційною програмою 'Бетаінтеркрос', розробленою Інститутом біоенергетичних культур і цукрових буряків (ІБКіЦБ).

Верхняцькі БЗ, у яких в результаті тривалої селекції в даних агрокліматичних умовах закріплено господарсько-цінні ознаки та висока комбінаційна здатність, послужили батьківськими компонентами нових гібридів цукрових буряків. Материнськими компонентами стали цитоплазматичні, чоловічостерильні лінії дослідно – селекційних станцій мережі ІБКіЦБ. Створені сучасні конкурентоспроможні гібриди здатні реалізувати свій генотипово зумовлений потенціал високої продуктивності в мінливих погодних умовах.

Full Text: PDF