Наукові конференції України, ХI МН-ПК МОЛОДИХ ВЧЕНИХ І СПЕЦІАЛІСТІВ "СЕЛЕКЦІЯ, ГЕНЕТИКА ТА ТЕХНОЛОГІЇ ВИРОЩУВАННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР"

Розмір шрифту: 
ДИНАМІКА ВМІСТУ БІЛКУ І ПЛІВКОВОСТІ В СОРТАХ ВІВСА ПОСІВНОГО В СЕРЕДНЬОМУ ЗА 2018-2022 РР. В РІЗНИХ ГРУНТОВО-КЛІМАТИЧНИХ ЗОНАХ УКРАЇНИ
Т. Є. Кулик, С. О. Ляшенко, С. Л. Чухлєб

Остання редакція: 2023-06-14

Тези доповіді


Овес посівний – однорічна культивована трав’яниста рослина родини злакових. Вирощують як важливу кормову рослину, а також використовують в кулінарії та медицині. Так як овес культура помірного клімату і невибаглива до тепла, в Україні поширена більше в зонах Полісся та Лісостепу. Овес є найбільш вологолюбивим серед злакових культур.

У виробництві поширений ярий та озимий овес. В Україні найпоширеніший ярий. Овес посівний поділяють на плівчастий та голозерний. Більш урожайним є плівчастий, через що він займає найбільші площі посіву. Квіткові луски у плівчастих форм вівса шкірясті, за забарвленням – білі, жовті, сірі, коричневі. З усіх сортів вівса найціннішими вважаються ті сорти, в яких зерно має біле забарвлення, менш цінним – чорне, найменш цінними (фуражними) – червоне чи сіре. Овес – один з найбільш споживаних зернових у світі. Завдяки його енергетичних та поживних властивостей, він є основним продуктом харчування для багатьох народів у всьому світі. Він є чудовим джерелом мінералів, вітамінів клітковини, антиоксидантів. Білок вівса найбільш близький за своїм амінокислотним складом до м`язового складу людини.

Зважаючи на цінність даної культури дослідження динамітники показників якості є досить актуальним на даний час.

Польові дослідження сортів вівса посівного проводились у ґрунтово-кліматичних зонах Лісостепу і Полісся на дослідних полях Українського інституту експертизи сортів рослин (УІЕСР). З метою подальшого вивчення якості сортів вівса згідно з Програмою лабораторних досліджень отримали та проаналізували 2 сорти вівса посівного у 2018 р., 3 сорти у 2019 р. 8 сортів у 2020 р., 8 у 2021 р. та 6 сортів вівса посівного у 2022 р. Визначення вмісту білка проводилось в лабораторії показників якості сортів рослин УІЕСР за допомогою інфрачервоного аналізатора Infratec 1241. Плівковість зерна визначалась ручним методом.

Full Text: PDF