Остання редакція: 2023-06-16
Тези доповіді
Ячмінь ярий належить до провідних зернофуражних культур в Україні i за показниками посівних площ та виробництва займає друге місце після пшениці озимої. За останні роки його площі посівів сягають понад 1,6 млн га. Внаслідок збільшення посівних площ, змінами систем обробітку ґрунту спостерігається посилення розповсюдження різноманітних захворювань рослин ячменю ярого, що призводять до значних втрат врожаю. Тому метою нашого дослідження було визначення чисельності мікроміцетів в мікобіомі ризосферного ґрунту рослин ячменю ярого сортів 'Себастьян' та 'Геліос' за впливу біологічних препаратів (Вимпел 2, Оракул мільтикомплекс та їх суміші Вимпел 2 + Оракул мультикомплекс).
Чисельність мікроміцетів в ризосферному ґрунті рослин ячменю ярого визначали методом розведення та поверхневого посіву суспензії на поживне середовище Чапека. Кількість мікроміцетів виражали у колонійутворювальних одиницях (КУО) на 1 г сухого ґрунту та визначали за ДСТУ 7847:2015, 2015.
За результатами досліджень, установлено, що чисельність мікроміцетів у ризосферному ґрунті досліджуваних сортів ячменю ярого істотно різнилася залежно від дії різних біологічних препаратів. Так, до внесення препаратів чисельність мікроміцетів у ризосферному ґрунті рослин ячменю ярого сорту 'Себастьян' становила 10,1 млн КУО/г ґрунту, а в ризосферному ґрунті сорту 'Геліос' була істотно нижчою і сягала 7,6 млн КУО/г ґрунту. Після внесення препаратів у фазі кущення, чисельність мікроміцетів істотно знижувалась, як у ризосферному ґрунті рослин сорту 'Себастьян', так і під посівом рослин сорту 'Геліос', порівняно з контролем.