Розмір шрифту:
ВПЛИВ ЗАСОЛЕННЯ НА ОРГАНІЗМ ТА МЕХАНІЗМИ СОЛЕСТІЙКОСТІ ОЗИМОЇ М’ЯКОЇ ПШЕНИЦІ
Остання редакція: 2023-06-16
Тези доповіді
Засолення ґрунтів – це друга після ерозії найбільша загроза для землеробства в Україні. Незбалансоване зрошення південностепових земель призводять до їх поступового опустелювання, деградації та засолення найродючіших ґрунтів України. Для рослин засолення є стресовим чинником який призводить до зниження урожайності, в деякий випадках у 2-3 рази порівняно з несолонцюватими ґрунтами.
Злаки реагують на засолення по різному, навіть в межах одного виду. Так на стійкість до засолення впливає сорт та плоїдність культури. Крім генетичних відмінностей, здатність рослини накопичувати іони Na+ та Cl- та тургорний потенціал також впливають на стійкість рослин до засолення.
Метою дослідження було вивчення, в лабораторних умовах, впливу засоленості на організм м’якої озимої пшениці та механізмів солестійкості пшениці на клітинному рівні для виявлення потенційних методів скринінгу сортів м’якої озимої пшениці на стійкість до засолення. Дослідження проводили в українському інституті експертизи сортів рослин. Об’єктом досліджень слугувало насіння 10 сортів м’якої озимої пшениці. Зразки вирощували в умовах in vitro, для створення умов соляного стресу використовували хлорид та сульфат натрію. В ході дослідження ми визначили вплив засолення на енергію проростання та схожість проростків, їх довжину, приріст сухої маси, а також провели потенціометричний аналіз для визначення зміни вмісту іонів в клітинах пшениці.
Full Text:
PDF