Остання редакція: 2023-06-16
Тези доповіді
З огляду на постійне зростання населення на планеті, наростаючу проблему продовольчої кризи та все більший попит на харчову продукцію, сировиною якої є пшениця, збільшується актуальність підвищення продуктивності пшениці для забезпечення глобальної продовольчої безпеки. Зміна клімату у світі призводить до зміщення грунтово-кліматичних поясів, а це в свою чергу – до зміни біотичних факторів, зокрема це впливає на поширення шкідників та хвороб. Таким чином, одним із основних методів підвищення урожайності пшениці є створення сортів стійких проти ураження збудниками хвороб та заселення шкідниками. Джерелами стійкості до таких біотичних факторів можуть бути дикорослі види пшениці. Дослідження проводили у колекційному розсаднику НУБіП України у 2022 р.
Triticum boeoticum (2n = 14) походить із Криму (Україна), висота рослин сягала 130 см. Стійкість до вилягання – 9 балів. Ураження збудником борошнистої роси становило 10%. Ураження збудниками септоріозу та бурої іржі не було виявлено.
Triticum turgidum (2n = 28) з висотою рослин 140 см. Колос містить в середньому 24 колоски. Стійкість до вилягання на рівні 7–8 балів. Ступінь ураження борошнистою росою знаходився на рівні 25%, септоріозом – 15%, ураження бурою іржею не виявлено.
Висота рослин Triticum dicoccum (2n = 28) сягала 130 см. Середня кількість колосків в колосі – 21. Стійкість до вилягання висока – 9 балів. Ступінь ураження борошнистою росою – 25–30%. Ураження септоріозом і бурою іржею не виявлено.
Висота рослин Triticum polonicum (2n = 28) досягала 150 см. Колос складався в середньому із 23 колосків. Стійкість до вилягання на рівні 7–8 балів. Ступінь ураження борошнистою росою – 15%, септоріозом – 10%, бурою іржею –30%.